Angielskie czasy

Czasy angielskie - Dział gramatyki angielskiej, w którym szczegółowo opisujemy czasy angielskie, podzielony na czasy Present, Past, Future oraz Future in the Past. Wszystkie artykuły składają się ze wstępu, konstrukcji, użycia, przykładów oraz ćwiczeń. Dodatkowo w dziale testy można znaleźć ekstra ćwiczenia.

Streszczenie poszczególnych czasów angielskich

Poniżej znajduje się lista wszystkich opracowanych przez nas czasów gramatycznych. Artykuły są regularnie aktualizowane o nowe ćwiczenia i testy gramatyczne.

Opis czasu Present Simple z przykładami

Present Simple jest stosowany dla czynności powtarzających się, stałych, typowych. Używany jest w nagłówkach gazet, narracji oraz do określenia przyszłości, jeżeli czynności objęte są rozkładem lub harmonogramem.

Opis czasu Present Continuous z przykładami

Czas Present Continuous jest czasem teraźniejszym ciągłym, używanym głównie do wyrażania czynności odbywających się w danym momencie. Jest jednym z najcześciej stosowanych w języku angielskim czasów.

present perfect - konstrukcja i przykładowe zdania

Czas Present Perfect, mimo swojej złożoności, jest bardzo często używany w języku angielskim. Nie ma polskiego odpowiednika, w związku czym przysparza wiele problemów uczącym się Polakom.

Opis czasu present perfect continuous

Czas Present Perfect Continuous jest zbliżony do czasu Present Perfect. Stosowany jest do czynności, które rozpoczęły się przeszłości i wciąż trwają. Ważna jest czynność, fakt trwania czynności, nie skutek.

Opis czasu past simple

Czas Past Simple to czas przeszły prosty opisujący wydarzenia z przeszłości. Mimo, iż jest to jeden z łatwiejszych do nauczenia się czasów, pamiętać należy o kilku regułach oraz o czasownikach nieregularnych.

Opis czasu past continuous

Czas Past Continuous, czyli przeszły ciągły, zwany również czasem przeszłym progresywnym (past progressive tense), odnosi się do ciągłego działania lub stanu, który miał miejsce w pewnym momencie w przeszłości

Opis czasu Past Perfect z przykładami

Czas Past Perfect używany jest głównie jako czas zaprzeszły ilustrujący odległość w czasie dwóch wydarzeń przeszłych. Opisuje on czynność, która zakończyła się przed inną czynnością.

Opis czasu Past Perfect Continuous z przykładami

Czas Past Perfect Continuous, podobnie jak Past Perfect, wyraża czynność zaprzeszłą czyli wykonywaną wcześniej niż inna czynność dokonana, będąca punktem odniesienia.

Opis czasu Future simple z przykładami

Future Simple jest jednym z najprostszych czasów w języku angielskim. Jest to czas przyszły, tworzony przez dodanie "will" po podmiocie oraz czasownika w formie bezokolicznika

Opis czasu future perfect

Czas Future Perfect odnoszący się do przyszłości, stosowany do zdarzeń, które mają się zakończyć do pewnego momentu w przyszłości. Czas ten nazywany jest czasem przyszłym dokonanym.

Porównanie czasów Past Simple oraz Past Continuous. Wskaznie głównych różnic oraz podobieństw.

Opis czasu future continuous

Czas Future Continuous używany jest do zadawania uprzejmych pytań odnośnie planów, do przewidywania zdarzeń teraźniejszych, do wyrażania zdażeń w przyszłości o określonym czasie, itd.

Opis czasu Future Perfect Continuous z przykładami

Czas Future Perfect Continuous stosowany jest dla określenia czynności, która już trwa, a zakończy się w pewnym momencie w przyszłości. Podkreślamy w nim ciągłość czynności, a nie jej efekt.

różnice między czasami Present Simple i Present Continuous - teoria

Opis czasów Present Simple oraz Present Continuous, wskazanie różnic i podobbieństw między czasami teraźniejszymi. Wiele przykładów czy wskazanie typowych słów dla czasów pozwala na lepsze zrozumienie użycia czasu w danej sytuacji.


Comments

Wielu uczących się języka

Wielu uczących się języka angielskiego zbytnio martwi się o znajomość czasów. Jeśli zatrzymałbyś na ulicy, powiedzmy 100 native speakerów, i zapytałbyś ich o nazwy wszystkich czasów, jeden z nich może by dał satysfakcjonującą odpowiedź. Oczywiście, jeśli miałbyś na tyle szczęścia, by spotkać nauczyciela języka angielskiego albo jakiegoś prymusa. 99 pewnie kojarzyłoby terminy takie jak "past perfect" czy "present continuous". Jestem też pewien, że polegliby o bardziej szczegółowe pytania, np. o następstwo czasów, przedimki czy stronę bierną. Zakładam więc, że większość native speaków nie wiele pamięta z lekcji gramatyki w szkole i używa języka naturalnie, nie rozróżniając czasów, które używają.

Jak to się więc dzieje, że wszyscy mówią płynnie po angielsku i skutecznie się komunikują? Dokładnie na tej samej zasadzie jak my porozumiewamy się w języku polskim. Czy ktoś z was pamięta koniugację w języku polskim? Albo wszystkie przypadki? Jestem pewien, że nie, a mimo to, umiemy mówić poprawnie po polsku (przynajmniej część z nas ;) Ta zasada jest wykorzystywany więc często przez Callana i inne metody mówiące, by nie uczyć się gramatyki, by być jak ci native speakerzy i mówić naturalnie! Tylko czy to jest możliwe, skoro my nie jesteśmy dziećmi i dopiero zaczynamy się uczyć angielskiego?

Według mnie - nie. Musimy dobrze poznać czasy, bez nich nigdy nie osiągniemy płynności w mówieniu. Na szczęście, nawet w polskich szkołach nastąpiły zmiany i już nie wałkuje się samych ćwiczeń gramatycznych, tylko bardziej skupia na mówieniu, czy rozumieniu ze słuchu.

Angielskie czasy wydają się

Angielskie czasy wydają się trudne tylko, kiedy się z nimi spotkamy na początku nauki. Jest ich wiele i wydaje się, że nigdy ich nie zrozumiemy. Dużym problemem są czasy, które nie mają odpowiedników w języku polskim. Jeśli jednak zagłębimy się trochę w naukę i zapoznamy z podstawowymi informacjami na temat tychże czasów, szybko okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Pamiętajmy, że nawet jeśli czas nie ma typowego odpowiednika w języku polskim, to na pewno istnieje u nas konstrukcja gramatyczna, którą wykorzystamy tłumacząc dany czas. Czasy Perfect czy Continuous - bo te zdają się sprawiać sporo problemów, są proste jeśli nauczymy się kilku charakterystycznych dla nich wyrażeń czy określników. Nie da się przecież pomylić czasu, który używa słowa NOW - teraz. Od razu wiadomo, że chodzi o Continuous - czas teraźniejszy ciągły. Podobnie jest z Perfect - jeśli zapamiętamy, że czynność dzieje się od pewnego momentu w przeszłości aż do teraz - sprawa załatwiona.

Czy trzeba się uczyć czasów angielskich?
Mimo zapewnień na niektórych kursach językowych, że uczą tylko w mowie, a gramatyki unikają jak ognia - zrozumienie czasów angielskich jest niezbędne. Nie wyobrażam sobie uczyć się mówiąc "Kali mieć, Kali być", ciesząc się, że w ogóle coś powiedziałem. Chciałbym wiedzieć, że to, co mówię, jest poprawne. Naukę zaczymy oczywiście od najprostszych czasów, od poznania ich konstrukcji, nauczenie się zastosowania - słowem od czasów, które najczęściej się używa.

Jak się uczyć czasów?
Nie ma tu wielkiej filozofii. Czytamy o danym czasie, kiedy się go stosuje, jakie są najważniejsze określniki czasu (np. now - Present Continuous, since/for Present Perfect), po czym wykonujemy dziesiątki ćwiczeń. Nie ma innej rady, tylko powtarzanie da nam wprawę. Jeśli opanujemy kilka podstawowych czasów, warto robić ćwiczenia typu porównanie czasów, czy też różnice między czasami.

A w jakiego czasu używamy do

A w jakiego czasu używamy do komentowania meczu który właśnie trwa ?

Bardzo pomocna strona z

Bardzo pomocna strona z angielskimi czasami.
Zobaczcie sobie również 25 najważniejszych angielskich czasowników na stronie:
każdy z tłumaczeniem oraz przykładowym użyciem w konkretnym zdaniu.

Szkoda że ta stronka jest

Szkoda że ta stronka jest mało promowana w mediach społecznościowych. Wtedy młodzież szybciej dowiedziałaby się o jej istnieniu. Zareklamujcie się u polskich YouTuber-ów uczących angielskiego. Często polecają ciekawe stronki. Wasza zrobiłaby furorę :) Ja z chęcią i o dziwo często tu zaglądam a jestem raczej z tych bardziej opornych jeśli chodzi o języki. Pozdrawiam, bardzo mi się u was podoba :)

Jak słyszę czasy angielski to

Jak słyszę czasy angielski to mi się drobne w kieszeni nie zgadzają. W Polsce ich się źle uczy. Na stronie jest opis, jest kilka cwiczeń, jest ok, ale najważniejsze to mowa. Powinno się w szkołach inaczej podejść do nauki czasów angielskich, ale chyba jeszcze dluga droga przed nami. Byłem teraz na lekcji pokazowej z języka angielskiego dla dzieci, gdzie pani kazała robić ćwiczenia z czasów. No paranoja...

Strona naprawdę mi się

Strona naprawdę mi się podoba, mam tylko problem z odsłuchaniem plików. Czy ktoś mógł by mi pomóc??

zgadzam się, wartościowa

zgadzam się, wartościowa strona

Rewalacyjna

Rewalacyjna strona!!!
Wcześniej korzystałam z innej platformy do nauki angielskiego, przez przypadek natknęłam się na E-angielski.com. Jest o niebo lepsza :)
Więc tu zostaję :) I tu naucze się angielskiego,
w końcu nauka sprawia mi przyjemność :)

Dziękujemy za miłe słowa.

Dziękujemy za miłe słowa. Właśnie poszukujemy nowych anglistów do redakcji, więc wkrótce powinny pojawić się nowe materiały ;)

wasza strona jest zarąbista

wasza strona jest zarąbista :). tak trzymać