Czytamy po angielsku

Ciekawe teksty po angielsku o różnym stopniu trudności

Czytanie artykułów w języku angielskim to doskonała metoda nauki języka.

Kiedy tekst jest krótki, możesz bardziej skupić się na poszczególnych słowach, poświęcić czas na zapoznanie się z tym, jak każde słowo jest używane, w jakim kontekście i jakie znaczenie ma ono w utworze.

Krótkie historie są pomyślane tak, aby dać Ci maksymalną ilość informacji przy minimalnym wysiłku. Chodzi o to, by przeczytać cały artykuł jednorazowo, nie rozbijać go na kilka części. Jest to najlepszy sposób na zachowanie spójności. Łatwiej jest czytać nową historię każdego dnia niż próbować czytać powieść, która nigdy się nie kończy. Jest to szczególnie ważne przy nauce języka, gdzie aby zrozumieć tekst trzeba się znacznie bardziej skupić niż czytając w swoim języku.

Nauka języka to nie tylko uczenie się na pamięć słów, ale rozumienie kontekstu w jakim się pojawiają. Jeśli poświęcasz cały swój czas na naukę słownictwa i gramatyki, nigdy nie będziesz w stanie płynnie mówić językiem, ponieważ nie będziesz miał o czym rozmawiać. Te krótkie opowiadania dają Ci możliwość zrozumienia głównych myśli w kontekście.

Krótkie opowiadania są doskonałym rozwiązaniem dla osób uczących się języka angielskiego, ponieważ pozwalają na jednoczesną pracę nad czytaniem, mówieniem i słuchaniem. Jeśli bierzesz sobie naukę angielskiego do serca, warto by teksty te czytać na głos, po przeczytaniu spróbować opowiedzieć własnymi zdaniami. Jeśli jest zamieszczone nagranie, można odsłuchać je, śledząc tekst. Z czasem zauważysz, że rozumiesz coraz więcej i bardziej skupisz się na nagraniu niż czytaniu tekstu.

Czytanie po angielsku jest bardzo ważną częścią procesu uczenia się języka. Nie tylko pozwala na zapamiętanie nauczonych słów i struktur gramatycznych, ale jest to również bardzo dobry sposób na poszerzenie słownictwa. Powinieneś czytać jak najwięcej, ponieważ jeśli nie mówisz po angielsku w życiu codziennym, czytanie jest jednym z najważniejszych kontaktów z językiem. Czytanie po angielsku to przyjemna czynność, pod warunkiem, że wybieramy teksty z odpowiednim stopniem trudności.

W sekcji "Czytamy po angielsku", chcielibyśmy podzielić się z Wami ciekawymi angielskimi tekstami zebranymi z naszej czytelni, czyli artykuły popularnonaukowe, opowiadania po angielsku, wypracowania, listy, dialogi. Każdemu tekstowi towarzyszy słowniczek z tłumaczeniami trudniejszych słów i zwrotów oraz informacja o trudności tekstu (od A2 do C1).

Wszystkie teksty zostały posegregowane według kategorii, które można wybrać poniżej.

Easter in Poland and in the UK

Artykuł dotyczący Wielkanocy - oraz jak się ją obchodzi w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Mój zrzędliwy przyjaciel - My grumpy friend

Grumpy friend - opowiadanie po angielsku
Krótkie opowiadanie na temat wiecznie niezadowolonego przyjaciela...
Poziom: Podstawowy (A2)

Sarah's Holiday

Sarah had been dreaming of a tropical vacation for months. She had been working hard at her job, saving money, and planning her dream holiday to Hawaii.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

List do kolegi na temat świąt wielkanocnych

Pisanie listów to ważna umiejętność, która często jest wymagana na egzaminach, w tym na maturze z języka angielskiego. Dlatego warto nauczyć się, jak pisać listy poprawnie.
Poziom: Podstawowy (A2)

Easter Eggs

Wielkanocne pisanki - easter egg - nauka angielskiego
Jajka wielkanocne to specjalnie udekorowane jajka rozdawane z okazji święta wielkanocnego. Najstarszą tradycją jest używanie barwionych i malowanych jaj kurzych, ale współczesnym zwyczajem jest zastępowanie jaj z czekolady lub plastikowych jajek wypełnionych cukierkami, np. galaretką.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Zaproszenie na urodziny

Pisząc zaproszenie na przyjęcie urodzinowe, warto zawrzeć kilka kluczowych informacji:
Poziom:

In a restaurant


Dialog: W restauracji
Podstawowe słownictwo związane z zamawianiem posiłków w restauracji w języku angielskim:
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

At the post office

Dialog na poczcie - paczka
Customer: Hi there, I was wondering if you could help me track a parcel that I sent a few days ago?
Poziom:

Rozmowa na temat wyboru ścieżki kariery

Rozmowa na temat pracy i wyboru kariery
Poziom:

Dialogi - pytanie o czas

Artykuł zawierający kilka przykładowych dialogów po angielsku dotyczących czasu, a więc pytanie o godzinę, wskazywanie pory dnia, itd.
Poziom: Podstawowy (A2)

Coffee - interesting facts

Artykuł po angielski - historia kawy
Dzisiejszy artykuł dotyczy jednego z najpopularniejszych napoi świata - kawy. Dowiemy się co to jest kawa, skąd pochodzi, jakie są jej rodzaje, a także kilka ciekawostek na jej temat.
Poziom: Ponad średnio-zawansowany (B2)

Have you made any New Year's resolutions yet?

Postanowienia noworoczne - nauka angielskiego poprzez czytanie tekstów
Postanowienie noworoczne to tradycja, w której osoba składa obietnicę dokonania aktu samodoskonalenia począwszy od Nowego Roku.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Describe the qualities needed for your favourite sport - opowiadanie

It is not enough for a man to know how to ride; he must know how to fall – Mexican proverb
Poziom: Ponad średnio-zawansowany (B2)

Black Friday

Tekst po angielsku na temat zakupów w Black friday
Zakupowe szaleństwo nas też nie ominęło! Może nie do końca jest to prawda, bo my nic nie kupiliśmy, ale przygotowaliśmy krótki artykuł po angielsku na temat Black Friday dla osób początkujących. Słówka i wymowa na końcu oraz po najechaniu na podkreślone słowo.
Poziom: Podstawowy (A2)

The Gunpowder Plot

Obraz Guya Fawkesa i jego 36 beczek prochu, czekających w 1605 r. w piwnicach Domu Parlamentu na wysadzenie w powietrze króla i rządu, jest dobrze znany zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą. Niniejszy artykuł omawia kulisy Gunpowder Plot, wydarzenia z listopada 1605 r. oraz sposób, w jaki... Poziom: Ponad średnio-zawansowany (B2)

Guy Fawkes

Guy Fawkes  - artykuł po angielsku z wyjaśnieniem słówek
Artykuł w języku angielkim o Guy Fawkes. O co chodzi z piątym listopada i dlaczego ten dzień jest uznany za święto.
Poziom: Ponad średnio-zawansowany (B2)

Formal letter - suggestions

Przeczytałeś ostatnio w lokalnej gazecie artykuł o tym, że wiele osób nie korzysta z biblioteki miejskiej. Napisz list po angielsku do gazety, w którym zasugerujesz, w jaki sposób można przyciągnąć więcej osób do biblioteki.
W liście należy podać możliwe powody, dla których ludzie nie korzystają z...
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Lekcja 13 - U lekarza

Przykładowe dialogi po angielsku u lekarza z wytłumaczeniem najważniejszych zwrotów i słów
Poziom: Początkujący od zera (A1)

Lekcja 15 - Telefon

Lekcja 15 kursu dla osób na poziomie początkującym - zwroty potrzebne podczas rozmowy przez telefon
Poziom: Początkujący od zera (A1), Podstawowy (A2)

Informacja kolejowa i kupowanie biletu

Przykładowe dialogi po angielsku. Rozmówki na dworcu kolejowym po angielsku. Pytanie jakie mogłyby się pojawić przy kasie podczas kupowania biletu i płacenia za niego.
Poziom: Podstawowy (A2)

Flatmates


Przedstawiamy nowy kurs języka angielskiego składający się z lekcji opartych na kursie BBC Flatmates. Każda lekcja zawiera dialog po angielsku, nagranie video i wyjaśnienie
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Ice Age: The Meltdown

Opis filmu po angielsku - nauka pisania recenzji Epoka Lodowcowa
Opis filmu po angielsku - najważniejsze informacje o hicie kinowym sprzed lat: Epoce Lodowcowej
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Crash - recenzja filmu (film review)

The Crash - recenzja po angielsku
Są filmy, które pozostają w pamięci i nigdy nie znudzi się ich oglądanie. Ich przesłanie porusza, powoduje, że się o nim myśli. Wydaje mi się, że Crash jest właśnie jednym z takich filmów.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Fat Thursday

Artykuł po angielsku na temat Tłustego Czwartku
Czy jest z nami ktoś kto nie lubi Tłustego Czwartku? W dzisiejszym artykule, kilka słów na temat tego święta i oczywiście, pączków - czyli głównego bohatera dnia! Słówka i wymowa pod artykułem.
Poziom: Podstawowy (A2)

Polish paczki

Pączki po angielsku
Coraz częściej zagranicą można usłyszeć polskie słowa jak bigos czy pączek. No właśnie, pączek ;) W dzisiejszym artykule - kilka słów na temat polskich pączków i ich kariery na świecie.
Poziom: Podstawowy (A2)

St. Valentine's Day - Walentynki

Walentynki - słownictwo tematyczne - walentynki po angielsku
Walentynki to święto, które ma miejsce 14 lutego. Jest to dzień roku, w którym zakochani okazują sobie nawzajem miłość. Można to zrobić, wręczając kwiaty, czekoladki, walentynkowe karty lub po prostu miły prezent. Skąd wzięły się Walentynki i jak się je obchodzi dowiecie się z naszego nowego... Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Matura pisemna - przykład oficjalnego listu

Zadanie maturalne z angielskiego - napisanie listu oficjalnego po angielsku
Jednym z zadań na maturze pisemnej z języka angielskiego jest napisanie listu. Poniżej znajduje się przykład oficjalnego listu z prośbą o pozwolenie na odwiedzenie siedziby firmy. Należy zmieścić się w 240 słowach.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Leisure time

Technology moves with it. Philosophies change with it. Fashion succumbs to it. And if you come to think about it, the way of spending leisure time is also subject to time.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

A film review of 'Beautiful Mind'

Zadanie maturalne z angielskiego - recenzja filmu po angielsku
Recenzja filmu 'A Beautiful Mind' wraz z tłumaczeniem na język polski. Napisanie recenzji po angielsku, to jedno z zadań koniecznych do zdania matury z języka angielskiego.
Poziom: Średnio zaawansowany (B1)

Driving in English

Artykuł w języku angielskim ukazujący różnice między amerykańskim i brytyjskim
Artykuł dotyczący kierowania autem z uwzględnieniem różnic między brytyjskim, a amerykańskim angielskim. Na czerwono oznaczone słowa występujące w amerykańskim angielskim a na niebiesko w brytjskim. Dzięki temu widać dokładnie występujące różnice. Zobacz również artykuł opisujący różnice między... Poziom: Średnio zaawansowany (B1)