Lekcja 1 - Alfabet po angielsku

Angielski alfabet z wymową:

Nauka angielskiego alfabetu wraz z wymową poszczególnych liter oraz spellingu - czyli literowania słów

Angielski alfabet składa się z 26 liter. Każda litera występuje jako "wielka litera" (uppercase, capital letter) i "mała litera" (lowercase - small letter)

Capital letter: A (UPPERCASE)
Small letter: a (lowercase)

Słowa typu uppercase znajdziecie we wszelakich edytorach tekstu, czyli jeśli chcemy pisać wielkimi literami, oznaczone to będzie słowem "uppercase". Klawisz na klawiaturze Caps lock włącza bądź wyłącza uppercase.

Poniżej znajduje się tabela z wszystkimi literami alfabetu angielskiego, wraz z wymową uproszczoną oraz nagraniem alfabetu

 

Litera angielska

a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
o
p
q
r
s
t
u
v
w
x
y
z

Przybliżona wymowa

[ej]
[bi]
[si]
[di]
[i]
[ef]
[dżi]
[ejcz]
[aj]
[dżej]
[kej]
[el]
[em]
[en]
[oł]
[pi]
[kju]
[ar]
[es]
[ti]
[ju]
[wi]
[dablju]
[eks]
[łaj]
[zed]

Wymowa fonetyczna

[eɪ]
[biː]
[siː]
[diː]
[iː]
[εf]
[ʤiː]
[eɪʧ]
[aɪ]
[ʤeɪ]
[keɪ]
[εl]
[εm]
[εn]
[əʊ]
[piː]
[kjuː]
[ɑː]
[εs]
[tiː]
[juː]
[viː]
[dʌbljuː]
[εks]
[waɪ]
[zεd]

 

W nawiasie podane jest jak się czyta poszczególne litery.

 

Alfabet angielski - kilka ciekawostek

W języku polskim mamy 8 samogłosek. W angielskim, z racji iż nie ma literek z kreczką, tylko pięć z liter alfabetu angielskiego to samogłoski: A, E, I, O, U.

Dwie litery, "A" i "I", również stanowią słowa. Są to:
I - ja
A - przedimek nieokreślony

Litery O, R oraz Z, wymiana się trochę inaczej w zależności od tego czy mówimy w brytyjskiej czy amerykańskiej odmianie angielskiego. Zawyczaj przy zapisie fonetycznym znajduje się skrót mówiący nam o tym, o którą odmianę chodzi - BrE - British English, AmE - American English.

W przypadku wspomnianych wyżej liter byłoby to:

O - [əʊ] BrE / [oʊ] AmE
R - [ɑː] BrE / [ɑɹ] AmE
Z - [zεd] BrE / [ziː] AmE

 

Spelling - przeliterowanie słów:

Nauka alfabetu po angielsku nie miałaby sensu, gdybyśmy nie posiedli umiejętności literowania, czyli spellingu. Sama nauka alfabetu w języku angielskim jest prosta, prosblem stanowi szybkie przeliterowanie wyrazów. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, bardzo często będziesz musiał/a przeliterować swój adres czy nazwisko.

 

Przykłady spellingu - literowania słów

Kilka przykładów słów i literowania:
HOME
ANIMAL
KOWALSKI

 

Ćwiczenia z literowania słów

Proste ćwiczenie - przesłuchaj nagranie i podaj jakie słowo jest literowane:

 

Wymowa liter

 

Podstawy wymowy głosek (uproszczone)

"c" wymawia się jak "k", czasem jak "s"

Cook - kucharz - przybliżona wymowa (kuk)

Cinema - kino - przybliżona wymowa (ˈsɪnɪmə)

"e" na końcu wyrazu nie wymawia się, chyba, że jest podwójne

"k" na początku zazwyczaj się nie wymawia

"h" zazwyczaj się nie wymawia (tak jak w niemieckim) ale "sh" "ch" wymiawia się jako "sz" "cz", natomiast "th" jako coś pomiędzy "t" a "f"

"oo" wymawia się jako "u" (ale są wyjątki flood- powódź i blood- krew)

"r" w jezyku angielskim jeśli nie występuje na początku słowa jest słabe a często nie wymawiane

"v" czyta się jak "w"

Victory - zwycięstwo - przybliżona wymowa (ˈwɪktərɪ)

"w" tak jak polskie "ł" Jeżeli głoski są dwie to wymawiamy je dłużej.

Welcome - witać, witać się - przybliżona wymowa (ˈłɛlkəm)

 

Poniżej kilka dodatkowych ćwiczeń z literowania i informacji dotyczących alfabetu angielskiego:


Comments

Mam dobrą radę dla wszystkich

Mam dobrą radę dla wszystkich początkujących, którzy potrzebują szybko nauczyć się języka angielskiego. Nie skupiajcie się nauce alfabetu, mało istotnych słówek oraz gramatyki. Nie tędy droga, bo te sposoby są po prostu nieskuteczne. Zdecydowanie szybciej i skuteczniej nauczycie się angielskiego korzystając z multimedialnych lekcji w dziale kursy. Nie znam obecnie lepszego kursu angielskiego do samodzielnej nauki przez internet, a wbudowany w nim system nauki słówek wraz z powtórkami to już zdecydowany numer 1 (a wypróbowałem już wiele różnych innych stron i programów).

Mieszkam w Londynie 6 lat.

Mieszkam w Londynie 6 lat. Alfabet jes Konieczny do rozmów przez telefon. Podaj swój email , nazwisko, adres - przez telefon gdy nie sposób dogadać się, i musisz przeliterować te dane.

MateuszWoźniak wrote:Mam

MateuszWoźniak wrote:
Mam dobrą radę dla wszystkich początkujących, którzy potrzebują szybko nauczyć się języka angielskiego. Nie skupiajcie się nauce alfabetu, mało istotnych słówek oraz gramatyki. Nie tędy droga, bo te sposoby są po prostu nieskuteczne. Zdecydowanie szybciej i skuteczniej nauczycie się angielskiego korzystając z multimedialnych lekcji w dziale kursy. Nie znam obecnie lepszego kursu angielskiego do samodzielnej nauki przez internet, a wbudowany w nim system nauki słówek wraz z powtórkami to już zdecydowany numer 1 (a wypróbowałem już wiele różnych innych stron i programów).

Nie, nie skupiajcie się na nauce alfabetu! Po, co to komu potrzebne?

Chyba po to by, zapytanym lub zapytaną o przeliterowanie, np. nazwiska wiedzieć jak to prawidłowo zrobić.

Od alfabetu zaczynają się

Od alfabetu zaczynają się chyba wszystkie lekcje angielskiego dla początkujących:) Ja polecam Wam zobaczyć jak w ciekawy sposób można uczyć się angielskiego przy pomocy kursu Angielski przez Internet. Gramatyka tłumaczona jest tam przy pomocy filmów video, a słówek można uczyć się korzystając z modułu z powtórkami. Po zarejestrowaniu jest możliwość nauki zupełnie za darmo, więc każdy może spróbować bez żadnych zobowiązań.

Kilka osób w komentarzach

Kilka osób w komentarzach pisze, że nie warto marnować czasu na naukę alfabetu angielskiego. Wydaje mi się, że jest to bardzo dziwne podejście, jako że jest to niezwykle ważne. I nie chodzi o sam alfabet - to potrafi każde dziecko, a nauczenie się, że mówi się "ej" "bi" itd zamiast "a", "b" to kwestia kilku minut. Problemem jest spelling - tu jest ukryta siła i moc alfabetu. Nie przyda się to wam na maturze, na ulicy w Poznaniu czy spacerze z psem. Ale wystarczy pójść do pracy, gdzie angielski jest ważny i będzie szok. Tak, tak, spelling i litery alfabatu, to nie jest domena dzieci. To się przydaje w życiu dorosłym, a uwierzcie mi - można na tym polec.
Pierwszy dzień w pracy - musiałem literować nazwiko - to jedna sytuacja. Niewiele nie? Ale przy kolejnym "callu" już literowali mi nazwy sprzętu IT, który mieliśmy zamawiać. Tu był dramat. Nie znane mi technicze słowa - szybko literowane i poległem. Prosiłem po 5 razy by powtarzali. W pracy nikt nie da ci taryfy ulgowej. Musisz zapisać to szybko i bezbłędnie. I sam potrafić podać litery szybko też. Więc nie ma co psioczyć, tylko wykonać te kilka ćwiczeń ze spelling i nauczyć się porządnie alfabetu angielskiego.

Zamiast alfabetu lepiej uczyć

Zamiast alfabetu lepiej uczyć się 3000 najczęściej używanych angielskich słówek, bo to zdecydowanie najlepsza i najszybsza metoda nauki dla początkujących. Nauka samego alfabetu to pierwsza lekcja języka angielskiego, więc ile można tego się uczyć? Nauka słówek - nawet dla początkujących to najważniejsza rzecz. I oczywiście nie wspominam tu celowo o gramatyce, bo to już jest dla mnie chore, po co tyle się tego uczyć.

Fajna strona, ciekawy artykuł

Fajna strona, ciekawy artykuł o alfabecie angielskim
Sam uczę się przez Internet i przetestowałem już wiele stron oraz kursów i lepszego od e-angielski.com po prostu nie ma ;) Fajnie, że sa strony dla początkujących, co uczą nawet takie banały jak alfabet po angielsku