Nauka języka angielskiego w czasach pandemii

Artykuł sponsorowany

Czasem dopadają nas niezwykłe czasy, jak obecna pandemia koronawirusa. Czasem mamy po prostu mało czasu, a dojazdy na drugi koniec miasta nie są świetnym pomysłem. W jednym i drugim problemie z pomocą może przyjść kurs angielskiego online.

Oczywiście, najlepsze są zawsze lekcje jeden na jeden, kiedy lektor może na bieżąco kontrolować nasze postępy i korygować błędy. Ale takie lekcje wymagają czasu, miejsca i najpewniej dojazdów, chyba że lektor zdecyduje się na dojazdy do nas. Co możemy zrobić w sytuacji, kiedy albo nie możemy przejechać kilku kilometrów na lekcję, albo po prostu nam (lub nauczycielowi) nie wolno? Wystarczy przenieść kurs angielskiego do Internetu. 

Lekcje angielskiego online - o co chodzi?

W kwestii prowadzenia zajęć angielskiego online jest kilka możliwych rozwiązań. Przedstawimy dwa, które w ostatnim czasie cieszą się największa popularnością wśród uczniów. 

Angielski online na platformach do nauki języka angielskiego

Po pierwsze, kursy angielskiego można wykupić na różnych platformach z materiałami dostępnymi online. Na taki kurs składają się zestawy przygotowanych opisów gramatyki, słownictwa i fraz, które uczeń czyta i przyswaja we własnym zakresie, a następnie - zazwyczaj - ma możliwość sprawdzenia się w zakresie nabytej wiedzy w dostępnych na platformie testach. Bardziej zaawansowane rozwiązania mają możliwość skonsultowania tych wyników z lektorami dostępnymi online. Niestety, taka forma nauki pomija jeden bardzo ważny aspekt każdego kursu językowego  - konwersacje, czyli inaczej rozmowy, głównie na zadany temat. Uczeń rozmawia przez godzinę w lektorem, tym samym szlifując swoje umiejętności językowe.

Nauka angielskiego online z native speakerem 

Godzinna rozmowa może nie wydawać się doskonałym pomysłem - w końcu pogadać można z każdym przez godzinę. Ale jedna godzina rozmowy z lektorem, a jeszcze lepiej z native speakerem, daje więcej możliwości, niż nauka słówek i struktur. To godzina, podczas której uczeń musi przekazać myśl i użyć do tego wszystkiego, czego się nauczył. Native speaker jest dokładnie tym, z kim powinniśmy mieć takie zajęcia. Dlaczego? Jest duże prawdopodobieństwo, że nie zrozumie prób wytłumaczenia po polsku tego, co chcemy przekazać. Będziemy musieli zrobić to po angielsku - na przykład opisując słowo, którego nie znamy lub nie pamiętamy. Oprócz umiejętności językowych, takie ćwiczenie potrafi też świetnie rozruszać wyobraźnię!

Kursy angielskiego online - plusy i minusy

Każdy z wyżej wymienionych kursów ma swoje wady i zalety. Nauka języka angielskiego z materiałów dostępnych online ma dużo plusów - jest korzystna cenowo, dostęp do materiałów jest 24 godziny na dobę, a ich poziom jest mocno zróżnicowany. Dlatego też dostęp do platformy lub aplikacji językowej może się sprawdzić świetnie u uczniów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim. To świetne miejsce aby przyswoić podstawowe zasady, gramatykę lub słownictwo. Jednak, tak jak wspominaliśmy, praktycznie zupełnie pomija mówienie po angielsku. Dlatego jeśli masz już podstawy angielskiego, a chcesz poprawić płynność mówienia, podszlifować akcent i wzbogacić się o bardziej zaawansowane słownictwo, wybierz kurs angielskiego online z native speakerem. Przewagą takiego kursu jest również indywidualne podejście do każdej lekcji z osobna. Wspólnie z native speakerem skupiacie się na realizacji wyznaczonych celów w nauce języka. Niestety, taki kurs jest zwykle nieco droższy niż pierwsze rozwiązanie. To tyle jeśli chodzi o minus.

Nauka angielskiego online - jak i dla kogo?

Panująca pandemia wymusiła przeniesienie edukacji do Internetu - dotyczy to również języka angielskiego. Z pomocą przychodzą nam platformy do nauki języka angielskiego i aplikacje językowe, które dedykowane są mniej zaawansowanym uczniom. Jeśli natomiast nadrzędnym celem jest przełamanie bariery językowej i mówienie po angielsku, warto wybrać kurs angielskiego online z native speakerem i regularne konwersacje. Słuchanie jego akcentu i wymowy, podobnie jak jego praktyczna wiedza językowa, mogą być nie do przecenienia. Kurs angielskiego online to zatem złoty środek w obecnych czasach: czy to będzie kurs angielskiego przez Skype z nativem, czy zestaw lekcji do odrobienia online w wygodnym dla ucznia czasie. Choć wymaga to pewnych ustępstw, na pewno wiele osób skorzysta na takich rozwiązaniach.