Nauka angielskiego. Co zrobić, aby w końcu nauczyć się biegle tego języka?

Uczymy się angielskiego przez lata i nadal go nie umiemy

Już w 2005 roku Naczelna Izba Kontroli po skontrolowaniu poziomu nauki języków obcych w szkołach publicznych negatywnie oceniła warunki, w jakich jest ona realizowana. W większości szkół stwierdzono istotne nieprawidłowości, w których znalazło się między innymi stosowanie niedopuszczalnych programów nauczania oraz podręczników. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Jeśli zatem zastanawiacie się, dlaczego po tylu latach nauka angielskiego nie przynosi zadowalających rezultatów, bo nadal nie potraficie sprawnie nim operować, to już wiecie, że to wcale nie jest wasza wina. Niestety, w tym przypadku zawiódł system.

Ktoś, kto w szkolnych latach nauczył się tego języka, po prostu robił to samodzielnie, ewentualnie zorganizował sobie pozaszkolne kursy angielskiego nastawione na nauczanie praktyczne, a nie teoretyczne. Bazując tylko na szkolnej edukacji, po prostu nie da się tego zrobić, bo nauka angielskiego w szkole jest najzwyczajniej w świecie nieefektywna.

Nauka angielskiego we własnym zakresie

Oczywiście od 2005 upłynęło już sporo czasu, jednak nadal szkolny angielski nie jest nastawiony na komunikację. Przez większość czasu uczniowie są zmuszani do poznawania skomplikowanych zasad gramatycznych, które są czasami słabo znane nawet dla native speakerów. Co najgorsze, system szkolnego oceniania powoduje często blokadę językową, a to dodatkowo utrudnia mówienie w języku obcym. Dlatego, jeśli nauka angielskiego interesuje nas na poważnie, i chcemy zacząć biegle nim władać, to trzeba się do niej zabrać samodzielnie lub zorganizować sobie jakiś kurs! Co mamy do wyboru?

Skuteczne kursy języka angielskiego

Liczba szkół językowych i kursów języka angielskiego jest dzisiaj oszałamiająca. Do wyboru mamy:

  • kursy angielskiego stacjonarne
  • kursy angielskiego online
  • indywidualne korepetycje z angielskiego
  • nauka angielskiego z native speakerem

A na tym nie koniec. Bo poszczególne kursy oferują różne metody nauczania.

Do popularnych metod nauki angielskiego należą:

  • Naturalna – nacisk położony na mówienie, marginalizacja gramatyki, metoda uczenia indukcyjnego.
  • Komunikatywna – metoda łącząca naukę konwersacji w różnych kontekstach
  • łacznie z gramatyką, jednak nieodizolowaną, kładzie się nacisk również na naukę języka pisanego.
  • Callana – konwersacyjna metoda nauki, polega na wyćwiczeniu i wyuczeniu na pamięć określonych zwrotów.
  • Zanurzenie w języku – metoda charakterystyczna dla kursów online, w których dostępny jest pełny pakiet multimedialny.

Oczywiście powyższe metody nauki angielskiego można stosować samodzielnie. W niektórych przypadkach przydatna będzie jednak pomoc osób trzecich - do ćwiczenia konwersacji. Istnieje jednak wiele językowych grup internetowych, na których osoby uczące się języka angielskiego konwersują ze sobą. Ponadto z łatwością można również poszukać native speakerów i z nimi ćwiczyć konwersacje w języku angielskim.

Przydatne narzędzia do nauki języka angielskiego

Samodzielna nauka języka angielskiego wymaga materiałów, są one jednak powszechnie dostępne. Należą do nich przede wszystkim słowniki, rozmówki po angielsku, a także fiszki do nauki języka angielskiego, które są tak naprawdę jedną z najprostszych metod skutecznej nauki słówek i zwrotów. Przy czym nie można zapomnieć o tym, że nauka angielskiego to także słuchanie i powtarzanie zwrotów na głos.

Ucząc się z fiszek, warto zatem wymawiać wszystko na głos. Co istotne, do dyspozycji są również fiszki online z nagraniem audio każdego zwrotu i słowa. Ponadto przy samodzielnej nauce angielskiego dobrze jest regularnie oglądać filmy po angielsku – najlepiej z angielskimi napisami, a także słuchać muzyki i czytać książki po angielsku. Można również słuchać audiobooków.