Na co warto zwrócić uwagę wybierając wyjazd językowy za granicą?

Rodzice planujący dla swoich dzieci wyjazd językowy często zastanawiają się, jakimi kryteriami powinni kierować się przy wyborze odpowiedniego kursu lub obozu językowego za granicą. Szkół językowych jest mnóstwo, rozbieżność cenowa dość spora, internetowe porady wcale nie ułatwiają zadania, a trzeba pamiętać, że wyjazd, z którego ktoś wrócił zadowolony wcale niekoniecznie będzie dobry dla naszego dziecka. Zebraliśmy kilka najistotniejszych obszarów, które trzeba wziąć pod uwagę przed wyjazdem.

1. Miejsce

Wybierając miejsce pobytu trzeba mieć świadomość, że to od niego zależy w dużej mierze dobre samopoczucie, a tym samym nastawienie do nauki podczas wyjazdu. Wyjazdy często planowane są na okres wakacyjny, więc trzeba znaleźć także czas na odpoczynek. Osoby lubiące ruch, ludzi, gwar będą dobrze się czuły w dużych metropoliach. Ci, którzy wolą ciszę i spokój powinni szukać szkoły językowej z dala od głównych centrów turystycznych. Ważne, żeby dobrze wyczuć atmosferę miejsca czy szkoły i odpowiednio dobrać do indywidualnych oczekiwań dziecka. Z tym zdecydowanie zachęcamy do konsultacji w renomowanych firmach np.: polecanej przez klientów agencji turystycznej ATAS (szczegóły na stronie www.kursy.atas.pl), która pomoże dobrać odpowiednie miejsce. Do wyboru są zarówno obozy językowe w Polsce, jak również wyjazdy do Anglii, na Maltę, do USA, Kanady. Oczywiście język angielski nie jest jedynym, którego można się uczyć w innych krajach. Na chętnych czeka włoski we Włoszech, niemiecki w Niemczech, czy hiszpański w Hiszpanii.

2. Liczebność grup i towarzystwo

Optymalna wielkość grupy to około 8 - 12 osób. Konwersacja jest dynamiczna, dzieci i młodzież nadają tempo zajęć. Wszystko też zależy od tego, jaki rodzaj kursu wybierzemy. Jeśli jedziemy z nastawieniem wyłącznie na naukę, a pobyt wypoczynkowy jest sprawą drugorzędną, lepiej rezerwować czas poza sezonem wakacyjnym (co w przypadku dzieci i młodzieży może być trudne ze względu na wakacje). Wówczas jest spokojniej, a to sprzyja koncentracji na nauce. Na obozach lub kursach językowych grupy są tylko polskie lub mogą być mieszane. By nie pogubić się z tych zawiłościach i dobrać dla dziecka najbardziej odpowiedni wyjazd, najlepiej skorzystać z porady wspomnianej już agencji ATAS.

studiuj w Anglii

3. Rodzaj zajęć

Są osoby, które lepiej funkcjonują rano, inne wolą zajęcia popołudniu, by ranki wykorzystać np. na poznawanie okolicy czy odpoczynek na plaży. Uszczegółowienie tych informacji, pozwala na swobodne połączenie planów wypoczynkowych i edukacyjnych. Zajęcia przygotowane według tzw. metody ATAS w ogóle nie przewidują zajęć w klasach, tylko ćwiczenia praktyczne w terenie. Nauka odbiega od przyjętego schematu zajęć językowych i jest po prostu miłym i interesującym sposobem na wakacje, tyle że w obcym języku. Jeśli w perspektywie dziecko ma egzamin, to warto zdecydować się na typowy kurs przygotowujący do danego egzaminu.

4. Oferta zajęć dodatkowych

Wyjazd językowy to nie tylko nauka. Równie ważne jest uczestnictwo w różnych imprezach kulturalnych czy wydarzeniach organizowanych przez szkołę językową. Wspólna wycieczka krajoznawcza, wyjście do kawiarni czy na basen, wspólne posiłki, dyskoteki to również ważny element życia szkoły językowej pozwalający na zawieranie znajomości i praktykę językową. Każda szkoła posiada bogaty program zajęć dodatkowych, co jest dużym atutem, szczególnie wśród młodszych uczestników kursu językowego.

5. Miejsce zamieszkania

Do wyboru są zazwyczaj apartamenty szkolne lub pobyt u rodziny goszczącej. Apartamenty szkolne to akademiki, położone w niedalekiej odległości od szkoły, w których zakwaterowani są inni uczestnicy kursu czy obozu językowego. Pobyt u rodziny goszczącej oznacza mieszkanie razem z lokalną rodziną. W tym przypadku warto sprawdzić, jak długo będzie trwała droga do szkoły komunikacją miejską. Mieszkania mogą być zlokalizowane nieco dalej, ale rodzina goszcząca często oferuje pomoc w zorganizowaniu dojazdu do / z szkoły.

6. Długość pobytu

Oferty wyjazdów językowych są bardzo zróżnicowane. Obozy językowe zaczynają się od 9 dni. Kursy językowe trwają od dwóch tygodni. Im dłuższy wyjazd, tym pobyt jest bardziej efektywny i skuteczniejszy nie tylko ze względu na przełamanie bariery językowej, ale także nawiązanie nowych znajomości czy poznanie kraju, do którego przyjechaliśmy.

7. Cena

Jeśli planujemy wyjazd korzystając z pomocy agencji turystycznej, pamiętajmy, że mamy prawo pytać o każdy, najmniejszy nawet szczegół. Nie ma jednego programu idealnego dla wszystkich. Im więcej rzeczy uda się wyjaśnić na początku, tym większe będzie zadowolenie z pobytu. Zaletą wyjazdów językowych jest ich duża elastyczność zarówno jeśli chodzi o miejsce pobytu, zakwaterowanie, długość i intensywność zajęć. Można wyjechać już za ok. 2 tys. złotych na obóz językowy w Polsce lub Wielkiej Brytanii albo wydać wielokrotność tej kwoty na kurs w renomowanej szkole w Stanach Zjednoczonych. Warto śledzić aktualności na stronach internetowych agencji turystycznych, zapisać się do newslettera, by nie przegapić promocji na tańszy wyjazd.

8. Przejrzystość oferty, ogólna estetyka strony internetowej i podejście do klienta

Nie musi to oczywiście oznaczać, że najlepszy kurs jest tam, gdzie pracują najskuteczniejsi sprzedawcy, ale podejście do klienta, cierpliwość w przedstawianiu oferty, szybka reakcja na zapytania, może dobrze lub źle rokować na przyszłość już po podpisaniu umowy.

Artykuł powstał we współpracy z Agencją Turystyczną ATAS. Więcej informacji o kursach językowych za granicą można znaleźć na stronie kursy.atas.pl

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do newslettera na stronie kursy.atas.pl/newsletter