Jak samodzielnie uczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego, wbrew zapewnieniom niektórych “specjalistów”, wymaga inwestycji czasu, energii, a nierzadko pieniędzy. Warto więc zaplanować ją tak, aby uniknąć niepotrzebnych przerw, zniechęcenia lub braku postępów.


Zacznij od wybrania języka

Kluczowe jest, aby zdecydować, jakie języka chcesz się uczyć. Badania naukowe udowodniły, że jednoczesna nauka dwóch języków daje gorsze rezultaty, niż rozłożenie ich w czasie. Jeśli cechuje Cię słomiany zapał, co tydzień zmieniasz zdanie - tym razem postaraj się nie ulegać i skupić na wybranym zadaniu.

 

Jeśli masz problem z wyborem, od jakiego języka zacząć - zastanów się nad tym, który najbardziej przyda Ci się w pierwszej kolejności. Aby poznać podstawy języka potrzebujesz kilka miesięcy, aby nauczyć się go komunikatywnie - około roku. Szlifowanie do perfekcji może zająć nawet kilka lat.

 

Jeśli z przyczyn życiowych musisz uczyć się dwóch języków obcych, to wybierz jak najmniej podobne do siebie. Nie zestawiaj niemieckiego z angielskim lub hiszpańskiego z francuskim. Języki z różnych rodzin będą mniej Ci się mylić, ponieważ mają odmienne konstrukcje językowe i słownictwo.

 

Gdy dokonasz wyboru - skonkretyzuj cel. Nie zamierzasz przecież uczyć się języka dla samej nauki, prawda? Określ, jaki poziom znajomości Cię satysfakcjonuje. Czy chcesz skończyć konkretny kurs albo podręcznik? Zdobyć certyfikat? Umieć zamówić kawę na wakacjach? Jasny cel pozwoli też wybrać dopasowane do niego metody.

Poszukaj wewnętrznej motywacji

Mając już określony cel na najbliższe miesiące warto chwilę poświęcić motywacji. Im więcej mamy powodów, by się nauczyć danego języka, tym większe są nasze szanse na sukces. Najmniej skutecznym sposobem jest nauka języka, który być może kiedyś przyda nam się na rynku pracy. Wizja jest tak mglista, że trudno będzie się na niej oprzeć, aby usiąść do pięćdziesiątej lekcji z rzędu.

 

Dużo więcej dają konkretne cele: dogadanie się w czasie zagranicznych wakacji, wyjazd do pracy, partner/ka z zagranicy, sympatia do danego kraju i chęć poznawania jego kultury, znajomi, którzy także się uczą danego języka (to świetni partnerzy do konwersacji). Zapisz wszystkie powody, dla których chcesz się uczyć i miej je pod ręką w chwilach zniechęcenia.

Postaw na regularną naukę

Nie ma się co oszukiwać. Lekcją tygodniowo wiele nie osiągniesz. Nauka powinna być regularna, najlepiej codzienna. Nie oznacza to jednak, że musisz znajdować co najmniej godzinę na sesję z podręcznikiem. Przy systematycznej nauce wystarczy kwadrans powtórki codziennie. Efekty natomiast będą dużo lepsze niż w przypadku okazjonalnych zrywów.

 

Jeśli masz problem z motywowaniem się do codziennego wysiłku, rozwiązaniem może być kurs angielskiego w ESKK. Jego zasady są proste: uczysz się samodzielnie na podstawie opracowanych przez doświadczonych edukatorów materiałach, a Twoją pracę monitoruje nauczyciel, sprawdzając prace domowe. To motywuje do wysiłku, dając swobodę - sam określasz, kiedy i gdzie się uczysz. Dodatkowo zyskujesz informacje o swoich postępach i popełnianych błędach, co ułatwia naukę.

Selekcjonuj materiały do nauki języka

Decydując się na samodzielną naukę, nie przesadzaj z ilością pomocy naukowych. Nie ma sensu kupować kilku podręczników, zbiorów zadań, zestawów nagrań. Wybierz jeden, dwa dopasowane do Twoich potrzeb. Przerób je krok za krokiem. Po zakończeniu możesz rozejrzeć się za następnym. Zamiast kompletnych kursów, możesz uczyć się tematycznie z dziedzin, które naprawdę Cię interesują.

 

Internet oferuje wiele bezpłatnych opcji: podcastów, audiobooków, aplikacji do komunikacji i nauki, gdzie możesz uczyć się wybranych języków, jednocześnie rozwijając swoje hobby. Pamiętaj jednak, że mniej znaczy lepiej, stąd wybierając jakąś metodę, staraj się jej trzymać przez jakiś czas, by sprawdzić, czy daje efekty.

Ucz się holistycznie

Tradycyjna edukacja szkolna w przypadku języków obcych stawia głównie na nauczenie podstaw gramatyki, słownictwa i czytania, a mniej mówienia i pisania. Jeśli uczysz się samodzielnie, nie powinieneś zaniedbać żadnej z tych umiejętności (chyba, że uczysz się danego języka tylko po to, by czytać w nim powieści albo romansować na wakacjach).

 

Postaraj się wybierać takie metody, aby każdą z umiejętności kształtować na równi. W tym celu podsuwamy parę pomysłów:

  • pisz krótkie opowiadania, notatki albo artykuły w obcym języku - pamiętaj jednak, że warto je pokazać komuś do sprawdzenia,
  • nagraj siebie, czytającego lub mówiącego z pamięci teksty w obcym języku - przesłuchaj potem i porównaj z wymową native speakerów,
  • poszukaj partnera do nauki, grup dyskusyjnych lub aplikacji, dzięki którym będziesz kontaktować się w wybranym języku,
  • oglądaj seriale, filmy lub słuchaj nagrań w oryginale, może to być obcojęzyczne radio, włączone w trakcie gotowania,
  • zafunduj sobie językową immersję: przełącz na wybrany język telefon, ulubione aplikacje, portale społecznościowe, zainteresuj się kulturą danego kraju (czytaj powieści i artykuły o jego historii, zwyczajach, lokalnych świętach), a w restauracjach, jeśli jest taka możliwość, proś o menu w danym języku.