Czy nauka angielskiego online to dobry pomysł?

Artykuł sponsorowany We współczesnym świecie znajomość języka angielskiego jest ogromnym atutem. Nie tylko znacząco zwiększa szanse na rynku pracy, ale również pozwala na swobodne podróżowanie oraz utrzymywanie międzynarodowych kontaktów. Szybkie tempo życia i nadmiar codziennych obowiązkowych często uniemożliwiają jednak uczestniczenie w zajęciach organizowanych przez szkoły językowe czy korepetytorów. Doskonałą alternatywą może okazać się wtedy kurs angielskiego online. Czy rzeczywiście jest to jednak dobry pomysł?

Angielski online - dlaczego warto?

Osoby, które decydują się na tego typu kurs języka angielskiego przede wszystkim doceniają wygodę wynikającą z tej metody nauki. Nie trzeba bowiem dojeżdżać do szkoły językowej czy dostosowywać codziennego harmonogramu do konkretnych godzin, wystarczy jedynie znaleźć chwilę wolnego czasu i włączyć laptop lub smartfon, aby odbyć kolejną lekcję. Podczas internetowego kursu można na spokojnie nauczyć się wszystkich niezbędnych zwrotów oraz wyrażeń, które pozwolą później swobodnie porozumieć się z obcokrajowcami. Oczywiście poruszane są także zagadnienia dotyczące gramatyki. Angielski online umożliwia też nabycie podstawowych umiejętności związanych z czytaniem, słuchaniem, mówieniem oraz pisaniem.

Nie można również zapomnieć, że internetowe kursy języków obcych są zdecydowanie tańsze, niż zajęcia w szkołach czy prywatne lekcje z native speakerem. Jest to więc także doskonałe rozwiązanie dla osób, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na inne metody nauki angielskiego.

kurs-jezyka-angielskiego-online.jpg

Lekcje online mogą odbywać się zarówno przy pomocy gotowych kursów polegających na samodzielnym zdobywaniu wiedzy, jak i zajęć podczas których można rozmawiać z lektorem lub native speakerem, dzięki kamerce internetowej. Łącznie różnych metod nauki pomaga znacząco przyśpieszyć postępy w przyswajaniu nowego języka.

Wady edukacji języka angielskiego przez internet

Angielski online dedykowany jest głównie osobom zdyscyplinowanym, odbywającym systematycznie przypisane lekcje. Niestety, ale często zdarza się, że mimo początkowych chęci i zaangażowania, po czasie kursanci tracą słomiany zapał i ostatecznie zaprzestają nauki nowego języka. Zajęcia w szkole lub lekcje z native speakerem są tutaj zdecydowanie bardziej motywujące. Prowadzący nie tylko mobilizuje uczestników kursu do wspólnych rozmów, ale również zadaje różnego rodzaju zadania domowe pozwalające doskonalić umiejętności językowe także poza zajęciami. Efekty nauki języka angielskiego przez internet zależą więc wyłącznie od własnego samozaparcia.

Niektórzy bronią się także przed kursem online tłumacząc się niską jakością zdobywanej w ten sposób wiedzy. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w takim systemie edukacji należy więc korzystać wyłącznie z oferty platform, które umożliwiają zarówno samodzielną naukę jak i rozmowę z native speakerem, który w razie wątpliwości wyjaśni wszystkie niezrozumiałe zagadnienia oraz na bieżąco będzie sprawdzał stan zdobywanych umiejętności. Oczywiście niezwykle ważne jest również kto i w jaki sposób będzie nauczał języka angielskiego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto więc wcześniej dopytać jakie doświadczenie ma dany lektor oraz sprawdzić posiadane przez niego certyfikaty językowe. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdemu może przypaść do gustu edukacja przy pomocy kamerki internetowej, nawet kiedy polega ona na bezpośrednim kontakcie z lektorem.

Alternatywne metody nauki języka angielskiego

Tradycjonaliści, których nie przekonuje nauka angielskiego online mogą wybierać pomiędzy innymi sposobami nauki obcego języka. Z pewnością warto zapisać się do wyspecjalizowanej szkoły językowej. Tego typu placówki zatrudniają przeważnie wykwalifikowanych lektorów oraz native speakerów, którzy prowadzają zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Często w ramach kursu udostępniają również całkowicie za darmo różnego rodzaju materiały dodatkowe, pozwalające powtórzyć i utrwalić zdobytą w czasie lekcji wiedzę. Takie szkoły prowadzą osobne zajęcia dla dzieci i dorosłych z rozróżnieniem na różne poziomy znajomości języka.

angielski-lingualand-krakow

Świetnym pomysłem są także indywidualne lekcje z native speakerem. Takie rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu osobom, które nie lubią uczyć się w grupach lub przejawiają początkową nieśmiałość mówienia w obcym języku przy większej ilości osób. Z pewnością zaletą takich zajęć jest również bezpośredni kontakt z nauczycielem, który skupia się wyłącznie na kursancie. Dzięki temu, można o wiele szybciej i skuteczniej nauczyć się swobodnej komunikacji. Niestety, ale jednocześnie jest to jedna z najdroższych dostępnych opcji nauki języka obcego.

Można również pokusić się o nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z osobami mówiącymi płynnie w języku angielskim. Podróże do innego kraju często nie pozostawiają innego wyjścia, niż szybka i samodzielna, wręcz podręcznikowa nauka przynajmniej najważniejszych zwrotów oraz wyrażeń. Osoby, które na co dzień mieszkają w mieście turystycznym także będą miały do czynienia z obcokrajowcami porozumiewającymi się tylko po angielsku. Nawiązując nowe znajomości można skutecznie nauczyć się nowego języka, często poznając przy tym potoczne zwroty i idiomy używane wyłącznie w danym kraju czy nawet regionie.

Metod nauki angielskiego jest więc naprawdę wiele. Wybierając swój sposób zdobywania umiejętności językowych warto jednak pamiętać, że ostateczne efekty zależą jedynie od indywidualnych chęci i zaangażowania kursanta.