Umiejętność rozumienia języka angielskiego jest niezbędna, aby móc się nim posługiwać. Dlatego priorytetowo podchodzimy do umiejętności rozumienia ze słuchu.
Jeśli ktoś poprosiłby mnie, żebym wybrał, która z czterech umiejętności językowych (mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie) jest najważniejsza, byłoby to słuchanie. Słuchanie jest kluczem do mówionego języka angielskiego, ludzi anglojęzycznych i kultur anglojęzycznych. Bez umiejętności rozumienia angielskiego mówionego nie można go używać.
Z pewnością niektórzy nauczyciele powiedzą Ci, że musisz zacząć mówić od pierwszego dnia nauki. Podkreślają znaczenie interakcji z rodzimymi użytkownikami języka i znaczenie posługiwania się językiem. I jako uczeń, prawdopodobnie się z tym zgodzisz - większość uczniów płaci za korepetycje, ponieważ chcą umieć mówić po angielsku, a nie tylko tego osłuchiwać się z nim. Stąd też niezwykle popularne płatne lekcje konwersacji czy metody nauczania w szkole obiecujące naukę mówienia od pierwszego dnia (nawet jeśli uczeń nie ma pojęcia co mówi...) Musimy jednak pamiętać, że to umiejętność rozumienia ze słuchu jest warunkiem koniecznym do mówienia. Nie możesz prowadzić z kimś rozmowy, jeśli nie możesz zrozumieć, co on mówi. Słuchanie jest pierwszym krokiem do tego, by móc prowadzić rozmowę. Jeśli jesteś w stane zrozumieć rozmówcę, możesz swobodnie prowadzić z nim dialog. Odczuwanie presji, aby mówić od samego początku nauki może być kłopotliwe, ponieważ nie znasz jeszcze języka. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie uważają, że angielski jest zbyt trudny i poddają się.
Umiejętność rozumienia ze słuchu pomoże Ci zbudować podstawowe umiejętności językowe tak, że kiedy zaczniesz mówić, będzie to dla Ciebie łatwiejsze.
Zajęcia ze słuchu nie tylko poprawiają umiejętność rozumienia. Zdolność rozumienia ze słuchu "przenosi się" na inne umiejętności językowe. Oznacza to, że im lepiej idzie Ci rozumienie angielskiego ze słuchu, tym bardziej poprawiają się również inne umiejętności. Kiedy bierzesz udział w zajęciach ze słuchania, pracujesz nad gramatyką, rozwijasz słownictwo, a nawet poprawiasz swoje umiejętności mówienia po angielsku. Prawda jest taka, że nie da się stricte rozdzielić poszczególnych umięjętności językowych. Ćwicząc jedną - ćwiczysz inne.
Najważniejszym powodem, dla którego ludzie ponoszą porażkę jest niesłuchanie wystarczająco dużo angielskiego. Jeśli spędzisz 1000 godzin na ćwiczenie ze słuchaniu po angielsku, Twój poziom umiejętności rozumienia ze słuchu na pewno się poprawi.
Niestety, wiele osób myśli, że wystarczy obejrzeć film po angielsku z napisami, posłuchać muzyki w tle czy włączyć podcast od czasu do czasu. Niestety, te działania są niewystarczające. Nie są na tyle istotne, abyśmy poczuli różnicę. Jeśli słuchasz angielskiego przez godzinę w tygodniu, w ciągu roku to zaledwie 52 godziny angielskiego. Warto dodać też, że i tak mało kto jest na tyle zorganizowany by poświęcić nawet kwadrans dziennie na naukę.
Aby Twoje umiejętności słuchania języka angielskiego poprawiły się, musisz słuchać go regularnie przez dłuższy czas.
Słuchanie angielskiego nawet przez kilka godzin dziennie "przez miesiąc" nie wystarczy. Musisz sobie zdać sprawę z tego, że nauka języka to długotrwały proces. Istotne jest też dopasowanie nagrań do swojego poziomu językowego. Pamiętam, że kiedyś byłem na korepetycjach z angielskiego, gdzie nauczycielka włączyła mi BBC i po 20 minutach pytała o czym mówili. Nie zrozumiałem nic z tych wiadomości, a lekcja z tą panią była pierwszą i ostatnią. Podobna sytuacja ma się ze słuchaniem muzyki czy oglądaniem filmów. Nie traktuje tego jako lekcje, ale jako rozrywkę. Kto na początku nauki jest w stanie skupić się na języku na tyle by coś z tego wyciągnąć? Zazwyczaj czyta się napisy, nie zwracając w ogóle uwagi na język angielski.
Najważniejszą zasadą jest więc dopasowanie poziomu. Jeśli zaczynasz naukę - wybierasz proste i krótkie ćwiczenia oznaczone poziomem A1, A2. Jeśli uczysz się już angielskiego jakiś czas, przechodzisz na poziom wyżej. Na stronie E-angielski.com zamieściliśmy kurs dla początkujących, gdzie każda lekcja zawiera nagrania poprawnej wymowy słówek czy całych zdań. Jeśli więc uczysz się nowego słowa - naucz się od razu jego poprawnej wymowy.
W porównaniu z czytaniem po angielsku, jest kilka czynników, które sprawiają, że słuchanie jest trudniejsze do opanowania. Aby zrozumieć mowę czy nagrania w języku angielskim, nie wystarczy mieć bogaty zasób słownictwa i opanowaną gramatykę angielskiego. Trzeba znać poprawną wymowę angielską, ale i to niestety często nie wystarcza.
Każdy rozmówca ma swoje unikalne cechy: swój akcent, jak wyraźnie mówi, jak szybko mówi. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś, jak mówi native speaker, zrozumienie go może być naprawdę trudne, nawet jeśli twój ogólny poziom znajomości angielskiego jest dość wysoki.
Język angielski sam w sobie również nie ułatwia sprawy. Angielski ma wiele słów, które różnią się od siebie zarówno w pisowni jak i w wymowie. Jeśli widziałeś takie słowa w tekście, ale nigdy ich nie słyszałeś, rozpoznanie ich w mowie jest może być bardzo trudne.
Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na wieczne zmagania z rozumieniem ze słuchu. Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki (i będziesz miał trochę cierpliwości), możesz znacznie poprawić swoje rozumienie ze słuchu.
Jak możesz poprawić swoje umiejętności słuchania?
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci wznieść Twoje umiejętności rozumienia ze słuchu na wyższy poziom.
1. Ćwicz regularnie:
Każdy sportowiec wie, że najważniejsze są regularne ćwiczenia. Podobna zasada ma miejsce jeśli uczysz się języka. Jeżeli codziennie słuchasz języka angielskiego, w końcu zauważysz postępy. Jeśli jesteś początkujący, możesz sprawdzić: popularne angielskie słowa z wymową
2. Słuchaj wymowy w trakcie nauki:
Kiedy uczysz się nowych słów, posłuchaj ich wymowy. Na naszej stronie, większość słów ma nagraną wymowę. Dotyczy to również niektórych zdań. Regularnie dodajemy wymowę do istniejących artykułów i lekcji.
Słuchaj podcastów dla uczących się angielskiego. Na stronie znajduje się obecnie ponad 20 podcastów w języku angielskim na poziomie B1/B2, a co jakiś czas dodawane są nowe. Im więcej będziesz słuchał, tym szybciej Twoje umiejętności będą rosły. Możesz sprawdzić czy rozumiesz nagranie poprzez wykonywanie ćwiczeń, np: lekcje angielskiego ze słuchu.
3.Zmieniaj źródła:
Jeśli słuchasz tylko jednego lektora, np. swojego nauczyciela angielskiego lub prezentera ulubionego podcastu, dość szybko przyzwyczajasz się do ich sposobu mówienia i usłyszenie innego lektora, zwłaszcza takiego z silnym akcentem lub mówiącego bardzo szybko, wciąż może być trudne. Dlatego istotne jest słuchanie angielskiego z różnych źródeł i słuchanie tak wielu różnych ludzi z różnych regionów, jak tylko możliwe.
4. Słuchaj i czytaj w tym samym czasie:
Słuchanie angielskiego może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz rozwijać tę umiejętność. Jednym ze sposobów, aby ułatwić sobie naukę jest słuchanie i czytanie w tym samym czasie. W ten sposób, nawet jeśli lektor ma specyficzny akcent lub używa słów o trudnej wymowie, możesz użyć tekstu, aby sprawdzić swoje zrozumienie. Z tego powodu, do naszych nagrań dodana jest zazwyczaj transkrypcja. Szczególnie polecamy dział powieści w języku angielskim z nagraniem.
5. Słuchaj aktywnie:
Zwracaj uwagę na wymowę słów i zwrotów, intonację i akcent mówcy. Słuchaj w poszukiwaniu kluczowych informacji. Nie włączaj tylko pliku do słuchania w tle i nie pozwól się rozpraszać. Jeśli nie angażajesz się w słuchanie i korzystasz z internetowych rad typu "włącz w tle nagranie po angielsku" co z tego wyniesiesz? Nie skupiasz się na treści, na wymowie. Nawet jeśli włączysz audiobook po polsku, ale jesteś zajęty pracą czy nauką, czy będziesz z niego coś pamiętać? Takie coś sprawdza się tylko i wyłącznie jeśli znasz angielski na takim poziomie, że rozumienie ze słuchu nie jest dla Ciebie żadnym wyzwaniem.
6. Oglądanie filmów po angielsku
Jak już zapewne zauważyłeś, nie jesteśmy zwolennikami polecania oglądania filmów jako nauki angielskiego. Zazwyczaj nic to nie daje, gdyż uczeń nie skupia się na języku. Jak to jednak mówią mądrzejsi od nas, lepszy rydz niż nic. Jeśli chciałbyś uczyć się z filmów, pamiętaj o kilku prostych zasadach:
Wybieraj interesujące dla Ciebie filmy, które powinny być dla Ciebie zrozumiałe, i co istotne, powinny być na tyle krótkie abyś mógł je obejrzeć kilka razy. Uważaj na generowane automatycznie napisy przez YouTube, często są w nich błędy, lepiej więc wybierać krótkie filmy z Netflixa czy Youtube z napisami tworzonymi przez tłumaczy. Polecamy obejrzeć film kilka razy, skupiając się na tym co jest mówione. Można zapisać sobie nowe słówka, powtórzyć ich wymowę. Samo obejrzenie filmu i czytanie polskich napisów NIC NIE DAJE. Pamiętaj, że słuchanie tego, co sprawia Ci przyjemność, nie tylko sprawia, że nauka staje się przyjemniejsza, ale również bardziej efektywna.
Umiejętność rozumienia ze słuchu jest często niedoceniana, niemniej przynosi wiele korzyści, z których ludzie nie zdają sobie sprawy, począwszy od pomocy w poprawie mówienia po angielsku, poprzez poprawe wymowy, aż do otwarcia się na inne idee, kultury i światy.
A jeśli nie możesz zrozumieć, co ktoś mówi, to trudno będzie Ci prowadzić udaną rozmowę.
Rozumienie ze słuchu po angielsku nie jest najbardziej efektowną z umiejętności rozwijanych w języku angielskim, ale włóż w to wysiłek, a wkrótce zrozumiesz, dlaczego jest to tajna broń każdego skutecznego uczącego się angielskiego.
Comments
Odpowiadając na pytanie
Odpowiadając na pytanie "Dlaczego powinieneś poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu w języku angielskim?" - gdyż tylko dzięki temu nauczymy się języka angielskiego. Nic nam nie da opanowanie całej gramatyki czy nauczenie się 2000 słówek, jeśli nie zrozumiemy co do nas ktoś mówi.