Nauka języka angielskiego podczas snu?

Liczne interaktywne i multimedialne pomoce służące nauce języków to współczesny standard w metodyce, jednak nauka przez sen to wciąż niekonwencjonalny sposób na naukę. Coraz większa ilość spraw na głowie, obowiązków, stresujący tryb życia i pęd do wiedzy sprawiają, że sięgamy po coraz innowacyjne, ale jednocześnie wątpliwe metody nauki jak nauka przez sen. wydawać by się mogło, iż nauka przez sen zaoszczędziłaby nam wiele czasu i sprawiła, że nie sprawiłoby nam najmniejszego wysiłku opanowanie języka obcego, rozwiniecie słownictwa. Mimo zapewnień naukowców i metodyków nauki przez sen oraz zalet jakie są przez nich wymieniane nauka przez sen nie jest tak wydajna jakbyśmy tego oczekiwali. W dużej mierze zależy jej efektywność od nastawienia i przypomina placebo.

Naukowo potwierdzone atuty i możliwości przyswajania wiedzy dotyczą zaledwie powtórek materiału wcześniej opanowanego. Można powiedzieć, że zawsze coś i tak należy podchodzić do tej formy nauki, jako metody uzupełniającej i wzbogacającej wachlarz form nauki języka. Bezwzględnie nauka przez sen nie może stanowić jedynej słusznej metody nauki. Może ona za to wspomóc proces dydaktyczny. Jest idealnym uzupełnieniem wielu różnorodnych form nauczania. Dedykowana szczególnie do nauki słówek, zwrotów, idiomów, rzadziej do powtórek gramatyki języka. Odpowiednie nastawienie do metody, motywacja do nauki i zapewnienie optymalnych warunków snu wzmaga efekty nauki podczas snu. Sceptycy zarzucają metodzie permanentne zmęczenie mózgu poprzez sen o nauce, tymczasem sen w języku obcym jedynie pomaga przyswoić język, nie męcząc organizmu.

Na czym polega nauka przez sen?

Przede wszystkim na wykorzystaniu mocy mózgu zrelaksowanego, podczas fazy głębokiego snu. Przemęczony mózg pracuje wolniej, nieefektywnie, stąd też nie sprzyja nauce nadmierny wysiłek i zbyt intensywna nauka. Modną metoda nauki jest zanurzenie, które wiele osób myli z intensywna nauką, która męczy. Immersion wręcz przeciwnie, pozwala uczyć się bez wysiłku i uczucia przemęczenia nauką. Sporo osób chce nauczyć się języka zbyt szybko wywierając na samym sobie presję czasu, co również bardź źle wpływa na proces nauczania w konwencjonalnej formie jak też przez sen. Dwie szkoły nauki w śnie pozwalają dopasować formę do osobistych preferencji i możliwości. Wedle jednej z teorii aby słówka lub zwroty i konstrukcje gramatyczne języka obcego łatwiej zapamiętać należy wykonać powtórkę materiału tuż przed snem, najlepiej na około pół godziny przed definitywnym zaśnięciem, po czym odsłuchać nagranie tych samych partii materiału podczas snu w fazie REM. W ten sposób można liczyć na nieświadomą powtórkę materiału dzięki bodźcom jakie docierają przez ucho do naszego mózgu bez budzenia organizmu i wprowadzania w stan czuwania bądź aktywności.

Druga z teorii proponuje wykorzystanie wyłącznie powtórek przed snem bądź w trakcie wchodzenie w fazę snu. Wedle tej teorii odprężony mózg gotowy do wypoczynku jest w stanie skuteczniej wchłonąć materiał niżeli w ciągu dnia kiedy dociera do niego mnóstwo bodźców jednocześnie. Stan w jakim powtórki są zalecane zbliżony jest to stanu medytacji, kiedy relaksujemy się, wyciszamy i dzięki temu możemy skupić uwagę na wybranym temacie o wiele łatwiej, bez wysiłku, a poniekąd również nieświadomie. Trudno tę metodą nazwać nauką przez sen, aczkolwiek warunkiem jej efektów jest właśnie wyczucie momentu zasypiania. Niestety nie na wszystkich metody te jednakowoż działają, co zależy głównie od stylu życia, przemęczenia, stresu jak i fizjologii. Niektórzy mają zbyt płytki sen by nagranie odtwarzane w czasie snu ich nie rozbudziło, inni wręcz przeciwnie śpią tak twardo, iż nagranie nic nie da, bowiem mózg nie odbiera bodźców zewnętrznych a ucho nie jest wrażliwe podczas snu. Są i tacy którzy przed położeniem się do łóżka są tak zmęczeni, że nie są w stanie się zrelaksować, a tym bardziej odsłuchać powtórki.

Pamiętać trzeba, że nauka angielskiego przez skype nie jest zamiennikiem innych form nauki ale ich uzupełnieniem  i dodatkiem.

Tym samym jest to metoda nauki nie dla wszystkich, a wręcz dla wybranych którym te warunki nauki odpowiadają. Oddziaływanie na mózg niestety wciąż jest zagadką dla neurologów jak i psychologów badających mechanizmy reakcji i uczenia się mózgu ludzkiego, w tym nauki języków obcych. Z pogranicza sztuki medytacji i nauk medycznych wywodzi się nie tylko nauka przez sen ale również jej pochodne jak kursy SITA oraz metody nauki biofeedback. Dla wszystkich tych metod wspólnym mianownikiem jest wprowadzenie mózgu w stan odprężenia, tak by ograniczyć aktywność po to by nieświadomie zwolnione moce mogły przejąć wiedzę jaką się aplikuje poprzez sugestywne ćwiczenia, zadania, teksty i nagrania. Uczeń po odsłuchaniu nagrania w czasie snu winień wykazywać wyższy stopień automatyzacji niżeli ucząc się poprzez klasyczne powtarzanie. Metoda nauki w śnie jest niewiarygodnie prosta, bowiem każdy może jej spróbować, bez kosztów, poświęcania jej wiele czasu itp. Niestety jest równie zawodna co i prosta. Gdyby ta forma nauki była w stu procentach skuteczna można by pożegnać się z książkami i kursami językowymi, a życie spędzić na rozrywce ucząc się wyłącznie w nocy. Zwykle nauka nie przychodzi nam zbyt łatwo, co za tym idzie niechętnie sięgamy po podręcznik i wykonujemy ćwiczenia, co za tym idzie zrzucenie obowiązku nauki na rzecz nauki przez sen byłoby idealnym rozwiązaniem. Badania nad nauka przez sen trwają już od kilkudziesięciu lat, kiedy to naukowcy początkowo eksperymentowali z kasetami nagranymi materiałem do opanowania. Sumptem do podjęcia tego typu badań był przypadek kiedy to codziennie przed snem jeden z badaczy słuchał audycji radiowej, z której to właśnie najwięcej zapamiętywał. Następnie postanowił to zjawisko odtworzyć na potrzeby eksperymentu. Wzmacniającym elementem było odsłuchanie nagrania po kilku godzinach od zaśnięcia.

Naukowe eksperyenty z zagranicznych uczelni

Postępujące odkrycia potencjału mózgu ludzkiego dają szansę na lepsze wykorzystanie mózgu. Obecnie od kilkunastu już lat popularną metoda nauki w trakcie snu jest kurs SITA. Podczas kursu uczeń relaksuje się i poddaje drzemce, w czym pomagają mu specjalne okulary. W czasie drzemki odsłuchuje szereg wykładów, przykładów i znaczeń słówek. Metodą tą można uczyc się nie tylko angielskiego ale wielu innych języków. SITA zapewnia o swej skuteczności, jest metodą bardzo zachęcająca bowiem kursy oferowane w sesjach tygodniowych czy miesięcznych zawierają materiał opanowywany średnio w rok i dłużej klasycznymi metodami. Twórcy kursów SITA oparli się o wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Harvard Medical University Northwestern jak i University Luberck. Dowiedli oni iż fakty powtórzone podczas snu są skutecznie utrwalane. Eksperyment polegał na podłączeniu elektrod do głów uczniów oraz porównanie skoków energetycznych w wybranych obszarach mózgu z grupą uczniów, którzy śpiąc nie uczyli się. Mimo wszystko wyniki te są zbyt mało jednorodne by jednoznacznie potwierdzały skuteczność nauki przez sen. z pewnością jest to pomocna aktywność kierująca bodźce stymulujące mózg również w czasie spoczynku.


Autor: platforma do nauki angielskiego - Preply Polska, 2015