Karty do nauki angielskiego - szybko i efektywnie

Karty edukacyjne to prosty i skuteczny sposób na naukę języka angielskiego. Czym są wspomniane karty i w jaki sposób z nich korzystać?

karty do nauki angielskiego

A.F. Majewicz w swojej książce „Języki świata i ich klasyfikowanie” wskazał, iż na całym świecie z powodzeniem funkcjonuje 5674 języków. Choć tak duża liczba może budzić zdziwienie, to jednak faktem jest, iż do 2100 roku z użycia wyjdzie ponad połowa aktualnie używanych języków na całym globie. Niemniej jednak istnieją języki, którym wymarcie z pewnością nie zagraża. Jednym z nich jest angielski będący aktualnie jednym z najpopularniejszych języków świata, a dokładniej rzecz ujmując trzecim najczęściej używanym językiem. Wyprzedza go jedynie język hiszpański oraz chiński. Biorąc pod uwagę powyższe fakty odpowiedź na pytanie „czy warto uczyć się angielskiego?” wydaje się oczywista. Angielski jest językiem, z którym spotykamy się niemalże na każdy kroku; zarówno na etapie nauki szkolnej, jak i po jej zakończeniu. Co więcej, znajomość języka angielskiego – przynajmniej na poziomie B2 – uznawana jest przez większość pracodawców za warunek konieczny, stanowiący swego rodzaju przepustkę do uzyskania posady. No dobrze ale jak – w praktyce – uczyć się języka angielskiego? Czy istnieje sposób umożliwiający szybkie i efektywne przyswojenie wiedzy? Owszem, istnieje i są nim karty do nauki angielskiego. Co to takiego?

karty do nauki angielskiego

Od Leitnera do fiszek

„Nauka to walka z zapominaniem, dlatego należy powtarzać to, czego się nauczyliśmy. Nie należy jednak powtarzać zbyt często i wszystkiego, żeby nauka nie stała się nudna i męcząca. Potrzebny jest system nauki, który sprawi, że trudniejszy materiał będzie powtarzany odpowiednio często, by go zapamiętać, zaś materiał łatwiejszy — na tyle rzadko, by go nie zapomnieć” powiedział niemiecki specjalista w dziedzinie systematyki psychodydaktycznej, Sebastian Leitner. Jednak – co najistotniejsze – nie były to puste słowa, gdyż Leitner nie tylko zgłębił problem, jakim jest efektywne poszerzanie wiedzy ale nawet znalazł sposób na szybsze i łatwiejsze przyswajanie materiału. Tym sposobem są tak zwane fiszki, które stanowią okrojoną wersję kart edukacyjnych. Czym zatem są karty edukacyjne?

Karty edukacyjne - co to takiego?

Karty edukacyjne – określane również mianem plansz edukacyjnych – to rodzaj materiałów dydaktycznych w postaci karty o formacie A4. Wspomniana, funkcjonalna postać kart sprawia, że nauka języka angielskiego staje się zdecydowanie przystępniejsza, zaś pozornie trudne zasady i reguły gramatyczne – przejrzyste i łatwe do zapamiętania. Jak - w praktyce - wyglądają karty edukacyjne? Przykładowe artykuły tego typu znajdziesz na stronie https://sklepkujonek.pl/karty-edukacyjne/zestawy-kart-edukacyjnych/.

W jaki sposób korzystać z kart edukacyjnych?

Karty edukacyjne powinny być wykorzystywane zarówno przy nauce zupełnie nowych zagadnień, jak i w celu utrwalenia przyswojonego materiału. Dzięki przystępnej formie, karty mogą być używane dosłownie wszędzie, a zatem zarówno w domu czy szkole, jak i na spacerze bądź wycieczce. Co więcej, dzięki poręcznemu formatowi możemy mieć je zawsze przy sobie i utrwalać wiedzę w niemalże każdej sytuacji. Zamiast nosić ciężki podręcznik wystarczy zabrać ze sobą wybrane karty edukacyjne!

karty do nauki angielskiego

Czemu karty edukacyjne są tak skuteczne?

Metoda nauki opracowana przez Sebastiana Leitnera zakłada, że najlepsze efekty przynosi systematyczne przyswajanie niewielkich porcji materiału. Codzienny kontakt z językiem w połączeniu z systematycznymi powtórkami pozwala na bieżąco monitorować postępy w nauce, co z kolei owocuje zwiększoną motywacją. W końcu jeśli widzimy, że nasze wysiłki przynoszą upragniony efekt to w naturalny sposób dążymy do kontynuowania pracy. No dobrze ale czy są dowody potwierdzające skuteczność opisywanej metody?

Autorzy artykułu „Optimising Learning Using Flashcards: Spacing Is More Effective Than Cramming” opublikowanego na łamach magazyn Applied Cognitive Psychology (tekst dostępny na stronie https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/acp.1537) porównali skuteczność dwóch metod nauki: systematycznego przyswajania małych porcji materiału (spaced learning) i intensywnego przyswajania dużych porcji wiedzy (crammed learning). Wynik okazał się zaskakujący zarówno dla badaczy, jak i osób biorących udział w teście. Okazuje się, że rozłożenie nauki w czasie jest dwukrotnie skuteczniejsze! (spaced learning 65% vs. 34% crammed learning). Jak to możliwe? Choć opisany mechanizm nie został do końca poznany to jednak badacze przypuszczają, iż powodem są dłuższe okresy pomiędzy nauką. Najprawdopodobniej to właśnie one w połączeniu z dużą ilością materiału sprawiły, że osoby, które poddały się testowi musiały użyć większego wysiłku aby przypomnieć sobie przyswojony wcześniej zakres wiedzy.

Dla kogo karty edukacyjne?

Kto zatem powinien sięgnąć po karty edukacyjne? Tak naprawdę… każdy. Opisywany rodzaj pomocy dydaktycznych przyniesie świetne rezultaty zarówno w przypadku dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Przydadzą się one zarówno tym z nas, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim, jak i osobom pragnącym usystematyzować i utrwalić posiadaną wiedzę.

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele zestawów kart edukacyjnych różnego rodzaju. Które z nich wybrać? Godnym polecenia produktem tego typu są karty do nauki języka angielskiego dostępne na stronie sklepu Kujonek. Pełną ofertę opisywanych kart znajdziesz na: sklepkujonek.pl/