Jak dobrze trzeba znać angielski, żeby zacząć studia w Anglii?

Artykuł sponsorowany
Wiele osób marzących o studiach za granicą obawia się przede wszystkim o to, czy będą w stanie poradzić sobie z zajęciami i pracami zaliczeniowymi w obcym języku. Zupełnie niepotrzebnie! W Wielkiej Brytanii studiują ludzie ze wszystkich krajów świata, którzy mimo początkowych obaw świetnie sobie radzą na uczelni!

Czy na studia w Anglii wystarczy polska matura?

W większości przypadków tak! Bardzo wiele brytyjskich uczelni uznaje już polską maturę z angielskiego w miejsce płatnych certyfikatów językowych, a ich liczna stale rośnie. Najczęstsze wymagania to ok. 60-70% z poziomu rozszerzonego, ale można też znaleźć uczelnie, na które wystarczy dobrze zdany egzamin na poziomie podstawowym. Aby dowiedzieć się, jakie uczelnie honorują polską maturę, i jakie są ich dokładne wymagania, zajrzyj na stronę Studiuj w Anglii.

Jeśli nie matura, to co?

Jeżeli jednak matura pójdzie wam trochę słabiej, albo wasza wymarzona uczelnia wymaga innego poświadczenia waszego poziomu językowego, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zdanie certyfikatu IELTS. Jest on organizowany przez British Council, i można go zdawać w ośmiu największych polskich miastach, a sesje egzaminacyjne odbywają się nawet co dwa tygodnie. Co ważne, akceptują go wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii. Najczęściej wymagany jest wynik na poziomie 6.0 – 6.5, co odpowiada poziomowi B2 – a więc rozszerzonej maturze.

Mój angielski jednak nie jest wystarczający – czy nie mam szans na studia w Anglii?

Nic podobnego! Prawie każda uczelnia ma w swojej ofercie kierunki z tzw. foundation year, czyli rokiem zerowym. Przez ten dodatkowy rok studenci nadrabiają zaległości językowe, a także mają przedmioty kierunkowe, które przygotowują do dalszych studiów. Po zaliczeniu takiego roku wstępnego studenci automatycznie przechodzą na pierwszy rok bez dodatkowej rekrutacji – mówiąc już niemal jak Anglicy, bo przez cały rok byli otoczeni językiem na uczelni, w akademiku czy w pracy! Wymagania wstępne na foundation year są też niższe niż na zwykłe kierunki, więc jest to świetna opcja dla tych osób, którym słabiej pójdzie matura lub mają niższy poziom angielskiego.

studiuj w Anglii

Zaczynam studia, i co dalej?

W Wielkiej Brytanii na praktycznie każdej uczelni duży procent studentów pochodzi z krajów, w których nie mówi się po angielsku, więc rozpoczynając studia nie będziecie w takiej sytuacji sami. Wykładowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w ich grupie są osoby o różnym poziomie znajomości języka, więc prowadzą zajęcia w taki sposób, żeby wszyscy mogli ich zrozumieć, chętnie udzielą też dodatkowej pomocy jeśli zostaną o to poproszeni. Na uniwersytetach działają także ośrodki mające za zadanie pomóc zagranicznym studentom w pisaniu prac pisemnych czy przygotowywaniu projektów, tak aby każdy student miał równe szanse, niezależnie od tego, skąd pochodzi. Przełamanie bariery językowej trwa jednak krótko, zazwyczaj nie dłużej niż kilka tygodni. Całkowite zanurzenie w kulturze jest przecież najskuteczniejszą metodą nauki języka!

Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii, a także na kierunki z rokiem zerowym, możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Studiuj w Anglii! Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!