Gdzie język angielski jest językiem urzędowym?

Gdzie język angielski jest językiem urzędowym?

Jeżeli potrafisz mówić po angielsku albo zdecydowałeś się rozpocząć naukę, jest duża szansa, że poradzisz sobie w niemal każdym miejscu na świecie. Nikogo już nie dziwi, że angielski nauczany jest od szkoły podstawowej, a czasem nawet od przedszkola. Wszystko dlatego, że jest to język uniwersalny, używany zarówno w oficjalnych sytuacjach (między innymi w polityce), jak i w codziennym życiu. Czy wiesz, że istnieją państwa, które nadały językowi angielskiemu jeszcze większe znaczenie i ustanowiły go językiem urzędowym?

gdzie angielski jest językiem urzędowym

Język urzędowy – co to właściwie oznacza?

W celu zrozumienia roli języka angielskiego jako języka urzędowego, wyjaśnijmy, co oznacza uznanie go za urzędowy. Niektóre państwa nie posiadają bowiem języków urzędowych, inne zaś posiadają ich kilka. Często myli się ten rodzaj języka z językiem oficjalnym, a jednak nie są to pojęcia tożsame.

Język staje się urzędowym wtedy, kiedy otrzymuje specjalny status prawny od władz. Oznacza to, że od tej pory będzie on używany w oficjalnych strukturach państwa, takich jak parlament, a często także w urzędach – czyli będzie wymagane, aby dokumenty urzędowe powstawały i były składane w tym właśnie języku.

Czym innym jest język oficjalny, gdyż poza językiem urzędowym, oficjalne mogą być także języki regionalne lub mniejszości narodowych. Są one uznane za oficjalne, nauczane w szkołach, czasem także wykorzystywane w dokumentach urzędowych, ale nie musi to wcale oznaczać, że automatycznie mają status języków urzędowych.

Język urzędowy to zwykle najpowszechniej znany i używany język w kraju. Zazwyczaj jest jeden. Od tej zasady są jednak również odstępstwa – czasem urzędowych języków jest kilka (na przykład w Belgii są to francuski, niderlandzki i niemiecki), a czasem państwo w ogóle nie określa, który język otrzyma status urzędowego. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Wielkiej Brytanii, gdzie angielski mimo bycia językiem używanym w sytuacjach oficjalnych nigdy nie otrzymał specjalnego statusu prawnego. Przykładem państwa, gdzie język urzędowy wcale nie jest tym najczęściej używanym, może być Irlandia. W praktyce urzędowym językiem irlandzkim posługuje się mniej niż 10% populacji!

W jakich krajach angielski obowiązuje jako język urzędowy?

Przejdźmy teraz do najważniejszego, tytułowego pytania i zastanówmy się, w jakich państwach angielski jest językiem urzędowym. W pierwszym momencie na myśl przychodzą nam takie kraje jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia czy Kanada. Podobnie jest, kiedy zastanawiamy się, z jakich państw pochodzą native speakerzy, czyli rodzimi użytkownicy danego języka.

Trzeba jednak pamiętać, że Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone to jedynie fragment anglojęzycznej części świata, gdyż angielski jest językiem urzędowym w aż kilkudziesięciu krajach. Dokładna ich liczba jest ciężka do podania z tego względu, że regulacje w państwach wciąż się zmieniają.

Taka popularność języka angielskiego ma swoje źródło przede wszystkim w historii. Wielka Brytania posiadała wiele kolonii i tradycja posługiwania się na ich terytorium językiem angielskim pozostała do dziś. Poprzez brytyjskie kolonie i terytoria zależne język angielski rozprzestrzenił się na cały świat, stając się najbardziej uniwersalnym językiem ludzkości, a władze niektórych krajów zdecydowały się nadać mu rangę języka urzędowego.

Najbardziej znane z państw, gdzie angielski jest uznawany za urzędowy to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, a także RPA oraz Irlandia. Angielskim w oficjalnych strukturach państwa posługują się jednak także Filipiny, Jamajka, Pakistan, Rwanda czy Singapur. Czasem jest to jedyny obowiązujący urzędowy język, ale bywa też, że obok współistnieją inne, na przykład malajski w Singapurze.

Jeśli chcesz uczyć się języka angielskiego z lektorem z jednego z tych krajów, warto sprawdzić ofertę kursów Tutlo. Tutlo to szkoła językowa, która umożliwia elastyczną naukę z native speakerami. Lektorzy w Tutlo to nie tylko polscy nauczyciele, Australijczycy czy Amerykanie, ale także osoby pochodzące z Filipin czy RPA. Wybierając takiego lektora do prowadzenia lekcji online, poznasz nie tylko sam język, ale także kulturę danego kraju. Być może nauczyciel zainspiruje Cię do odwiedzenia danego państwa i zaraz i miłością do podróżowania? A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kiedyś wybrał się na wycieczkę do egzotycznego kraju, skoro już wiesz, że nawet tam będziesz w stanie dogadać się po angielsku.

Angielski nie jest dziś tylko językiem popkultury i Internetu, ale w wielu państwach także tym, którego używa się do sporządzania dokumentów lub do komunikacji w parlamencie.  Tak naprawdę jest to kolejny powód, dla którego już teraz warto zacząć naukę angielskiego – nigdy nie wiemy, gdzie los nas skieruje i być może pewnego dnia będziemy zmuszeni załatwić jakąś ważną, urzędową sprawę za granicą.