Interesujące fakty o języku angielskim o których mogłeś nie wiedzieć.

Interesujące fakty o języku angielskim o których mogłeś nie wiedzieć.

1. Słowo "triskaidekaphobia" oznacza "strach przed piątkiem 13-go". Oznacza również ogólny strach przed liczbą "13"

2. Wyraz "uncopyrightable" jest najdłuższym wyrazem, w którym żadna litera się nie powtarza.

3. Zdanie, które zawiera wszystkie 26 liter alfabetu nazywa się "panagramem". Oto i ono: "The quick brown fox jumps over the lazy dog".

4. Najkrótsze zdanie w języku angielskim to "I am".

5. Najdłuższym angielskim słowem bez "prawdziwej samogłoski" (a, e, i, o lub u) jest "rhythm".

6. Według słownika "Oxford English Dictionary", najdłuższe słowo w języku angielskim to 45-literowy wyraz "pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis", oznaczający chorobę płuc.

7. Żadne słowo nie rymuje się ze słowem "month" (miesiąc), "orange" (pomarańczowy) i "purple" (purpurowy). Inne źródła dodają do powyższych wyrazy: "angel" (anioł), "breadth" (zakres/szerokość), "bulb" (żarówka), "depth" (głębokość), "eight" (ósmy), "month" (miesiąc), "ninth" (dziewiąty), "scalp" (skalp) oraz "twelfth" (dwunasty).

8. Słowo "set" ma więcej definicji znaczeń niż jakiekolwiek inne w języku angielskim - ponad 400.

9. Najdłuższym jednosylabowym wyrazem jest "screeched".

10. Słowo "queue" (kolejka/warkocz) jest jedynym, które jest wymawiane w takim sam sposób nawet po usunięciu 4 liter.

11. To co w Anglii nazywane jest "French kiss" w Francji nazywa się "English kiss".

12. "Almost" jest najdłuższym słowem, w którym litery ułożone są w porządku alfabetycznym.

13. Pierwszy, "czysto angielski" słownik był zatytułowany "A Table Alphabeticall" i był napisany przez nauczyciela języka angielskiego Roberta Cawdrey'a w roku 1604.

14. Angielskie słowo "fart" (puszczać bąka) jest jednym z najstarszych słów w słowniku. Etymologicznie jego bezpośrednie korzenie są w średniowiecznych słowach "fertem, feortan" lub "farten", które jest kalką staroniemieckiego słowa "ferzan". Staroangielska forma wyrazu "fart" brzmiała "verteth".

15. Najstarsze słowa w języku angielskim datowane są na 14 tysięcy lat a pochodzą z pre indoeuropejskiej grupy językowej zwanej "Nostratic". Słowa z tego języka, które przetrwały do dzisiejszych czasów to: "apple" (apal), "bad" (bad), "gold" (gol) oraz "tin" (tin).

16. Jedno z praw w stanie Illinois mówi, że mówienie w języku angielskim jest przestępstwem. Oficjalnym językiem jest "amerykański" ("American").

17. Słownik języka angielskiego zbudowany jest z ponad 800 tysięcy terminów a udowodniono, że tylko 6 tysięcy z nich jest używanych obecnie na co dzień.

18. Żaden inny język nie posiada więcej synonimów.

19. "Widow" (wdowa) jest jedyną żeńską formą wyrazu, która jest krótsza od odpowiadającej jej męskiej formie - "Widower" (wdowiec).

20. Najczęściej używanymi literami są: "e" (12,702%), "a" (8.167%), "i" (6.973%), "o" (7,50%), "u" (2,758%). W języku polskim sytuacja wygląda następująco: "e" (6,9%), "a" (8,0%), "i" (7,0%), "o" (7,1%), "u" (1,8%).

21. Słowo "Checkmate" (Szach mat) pochodzi z języka perskiego "Shah Mat" i oznacza "król jest bezradny".

22. Szacuje się, że językiem angielskim posługuje się obecnie 1,5 miliardów ludzi.

23. Słowo "typewriter" (maszyna do pisania) jest najdłuższym, które może być napisane na klawiaturze w układzie QWERTY przy użyciu wyłącznie górnych klawiszy. Inne wyrazy to "perpetuity", "proprietor", i "repertoire".

24. Najdłuższymi słowami, które mogą być napisane przy użyciu standardowej klawiatury (QWERTY) i wyłącznie lewej ręki są dwunastoliterowe wyrazy: "aftereffects", "desegregated", "desegregates", "reverberated", "reverberates", and "stewardesses".

25. Słowo "slave" (niewolnik) pochodzi od wyrazu "Slav" oznaczającego grupę ludzi zamieszkujących Europę wschodnią. W odległych czasach, ludy germańskie łapały/porywały Słowian ("Slavs") i sprzedawały je Rzymianom.

26. Słowo bilion, które w Polsce i w większości krajów europejskich oznacza milion milionów, w krajach anglojęzycznych ("billion") określa tysiąc milionów.

27. Fraza "zasada kciuka" ("rule of thumb") wywodzi się ze staroangielskiego prawa, które mówiło, że mąż nie może bić swojej żony niczym szerszym niż jego własny kciuk.

28. Najrzadziej używaną literą jest "q".

29. Słowo "testify" (potwierdzać/zeznać) pochodzi z czasów gdy mężczyźni byli zobligowani do przysięgi na ich genitalia ("testicles").

30. "Good bye" pochodzi od zwrotu "God be with you" (niech Bóg będzie z Tobą). Wyraz "Bye" jest używany zarówno w języku angielskim jaki hiszpańskim gdzie znaczy to samo.

31. Angielski wyraz "four" (cztery) jest jedynym zapisem cyfry, który ma tyle samo liter ile wynosi jego wartość.

32. Najdłuższym słowem, które nie jest terminem medycznym jest wyraz "floccinaucinihilipilification", który oznacza jednorazowy akt lub zwyczajową skłonność do uznawania czegoś za bezwartościowe.

33. Nazwy wszystkich kontynentów zaczynają się i kończą tą samą literą, np. "Europe", "Africa", "Asia".

34. Słowo "quiz" zostało podobno "wynalezione" w roku 1780 przez kierownika teatru w Dublinie jako efekt zakładu, który mówił i wprowadzeniu do słownika słowa bez znaczenia w ciągu 24 godzin.

35. Zdanie "The sixth sick sheik's sixth sheep's sick" jest uznane za najtrudniejszy "łamaniec językowy" ("tongue twister").

Zobacz również:

tongue twisters - opis łamańców językowych wraz z przykładami i tłumaczeniami.


Niezarejestrowany wrote:Dla

Niezarejestrowany wrote:
Dla mnie największa wadą jest to, że w szkole nie uczysz się slangu. Język, którego uczymy się w szkole jest dlatego sztuczny. Bardzo często ludzie którzy wyjada do USA, albo Brytani nie moga sie przez to porozumieć z miejscowymi.

Niby tak, ale uczenie się slangu to już wyższa szkoła jazdy. Szkoła jest normatywna i uczy "normatywnego" i ogólnego języka, a slang to już środowiskowe odmiany tego języka.

Dla mnie największa wadą jest

Dla mnie największa wadą jest to, że w szkole nie uczysz się slangu. Język, którego uczymy się w szkole jest dlatego sztuczny. Bardzo często ludzie którzy wyjada do USA, albo Brytani nie moga sie przez to porozumieć z miejscowymi.

hej, a jak jest z polskim

hej, a jak jest z polskim literackim? kto tak na prawde go uzywa? slazacy? ludzie z kaszub? :) no wlasnie, prawie nikt, ale mimo wszystko przeciez nie bedziesz sie uczyl gwary tylko jezyka ktory zrozumieja wszyscy. poza tym, co to znaczy "szkolny angielski"? bo ja np mieszkam 9 lat w UK i w sumie jedyne co sie rozni u mnie to to ze wreszcie podlapuje akcent, zaczalem uzywac troche wiecej idiomow i phrasal verbs, zaczasi skracam zdania zamiast it works well, powiem works well itd, ale angielski to angielski, nic nowego nie wymyslisz ;)

Dzięki za ciekawy wpis. Ja

Dzięki za ciekawy wpis.

Ja się spotkałem danymi, które mówią, że szkolnym angielskim (którego się uczymy w szkole) posługuje się 4% Anglików i to w większości z Londynu.

No word in the English

No word in the English language rhymes with month.

"Dreamt" is the only English word that ends in the letters "mt".

The word "set" has more definitions than any other word in the English language.

"Underground" is the only word in the English language that begins and ends with the letters "und."

The longest one-syllable word in the English language is "screeched."

There are only four words in the English language which end in"-dous": tremendous, horrendous, stupendous, and hazardous.

The longest word in the English language, according to the Oxford English Dictionary, is pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis.

The only other word with the same amount of letters is pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconioses, its plural.

There is a seven letter word in the English language that contains ten words without rearranging any of its letters, "therein": the, there, he, in, rein, her, here, here, ere, therein, herein.

No words in the English language rhyme with orange, silver or purple.

'Stewardesses' is the longest word that is typed with only the left hand.

To "testify" was based on men in the Roman court swearing to a statement made by swearing on their testicles.

The combination "ough" can be pronounced in nine different ways. The following sentence contains them all: "A rough-coated, dough-faced, thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough, he coughed and hiccoughed."

The verb "cleave" is the only English word with two synonyms which are antonyms of each other: adhere and separate.

The only 15 letter word that can be spelled without repeating a letter is "uncopyrightable."