Czy słówko GUY dotyczy tylko mężczyzn, czy też również kobiet?

Czy słówko GUYS (co zawsze tłumaczyłem jako "kumple") można stosować do dziewcząt? Jestem pewien, że kolega Anglik zwrócił się do mojej dziewczyny i jej koleżanki "guys". Czy to slang, czy to jest w ogóle poprawne?


"guys" refers to both sexes "

"guys" refers to both sexes
" guys and girls" " guys and ladies" - wrong - at least in American English
In American Eng we would say " guys " and omit " and girls"
" Guys and ladies" has 2 problems : " guys" is informal while " ladies " is formal "ladies " always comes first
correct : " ladies and gentlemen

Słówko GUY jest bardzo

Słówko GUY jest bardzo specyficzne. Sam również odniósł bym go do mężczyzn, niemniej wielokrotnie spotkałem się z zastosowaniem go w stosunku do kobiet, co było uznane za poprawne. Jak to więc z nim jest?

Zacząć trzeba by od definicji słownikowej, czyli

guy - mężczyzna (a man, a fellow)

guys - ludzie (persons of either sex)

Wychodzi więc na to, że rzeczownik GUY w liczbie pojedynczej dotyczy tylko chłopaków, a w liczbie mnogiej GUYS - każdej z płci.

Warto dodać, że w brytyjskim można się spotkać ze znaczeniem "dziwny", "groteskowy", choć w moim mniemaniu jest to określenie przestarzałe i poza słownikiem nigdy w życiu z nim się nie spotkałem. Za to wyrażenie "What's up guys" słychać praktycznie codziennie, i to zarówno w stosunku do kobiet, mężczyzn, jak i towarzystwa mieszanego.

Jak poszperamy troszkę w necie, to widać jednak, że GUYS częściej stosowane jest jednak do mężczyzn, np:

Hi guys and girls, just wonder why I can’t…

OK guys and ladies…

Can Guys and Girls Be Just Friends? (tytuł artykułu - stąd wielkie litery - kiedy stosować wielkie litery)

W przykładach wyżej, guys odnosi się do płci męskiej, a kobiety zawsze mają dodatkowe określenie, np ladies czy girls. Osobiście uważam, że podytkowane jest to jedynie tak zwaną poprawnością polityczną, zresztą nawet prezydent Obama zwrócił się publicznie do swoich dziewcząt "guys". Pracując w UK często słyszałem, że ktoś (np: szef) zwracał się do pracowników "guys" i nie było znaczenia jakiej byli płci.

Warto też pamiętać, że używamy guys w stosunku do kobiet, tylko jeśli zwracamy się do nich bezpośrednio, jeśli opowiadamy o grupie pań, nie powiemy raczej o nich "guys".

Tak więc, podsumowując guy - facet, guys - kobiety bądź mężczyźni, chyba że chcemy być wyjątkowo poprawni politycznie, to dodajemy do guys np ladies