Co to znaczy GHOTI?

Pytania typu "co oznacza ghoti" pojawiają się na naszym forum na tyle często, że postawiliśmy pokrótce wyjaśnić o co chodzi z tym słowem, oraz dlaczego wiele osób kojarzy je z rybą.

Ghoti to sztucznie utworzone słowo, które nie występuje w słowniki. Jego celem jest zilustrowanie nieregularności w pisowni angielskiej.

Często podawane jest jako przykład tego, jak zakręcona jest wymowa angielska. Chodzi o to, iż to słowo czyta się tak samo jak słowo "fish". Brzmi nieprawdopodobnie, niemniej przyjrzyjmy się poszczególnym fonemom i sposobie ich wymawiania:

  • gh, wymawiane /f/ jak w enough /tʌf/; [również tough]
  • o, wymawiane /ɪ/ jak w women /ˈwɪmɪn/;
  • ti, wymawiane /ʃ/ jak w patience /ˈneɪʃən/. [kolejny przykład nation]

co to znaczy ghoti

Czyli zarówno fish jak i ghoti czyta się ˈfɪʃ. Ghoti to przykład jak bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że angielska pisownia i angielska wymowa nie zawsze są takie same.

Istnieją podobnie skonstruowane słowa, które pokazują angielskie idiosynkrazje, ale ghoti jest najbardziej rozpoznawalne. Lingwiści zwrócili uwagę, że położenie liter w skonstruowanym słowie jest niezgodne z tym, jak te litery byłyby wymawiane w tych miejscach, i że oczekiwana wymowa w języku angielskim byłaby "goaty". Na przykład, litery "gh" nie mogą być wymawiane na początku sylaby, a litery "ti" nie mogą być wymawiane na końcu sylaby.

Inny przykład? Proszę bardzo:

Hou tu pranownse Inglish