Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

8 posts / 0 new
Last post
Ciekawostki o Wielkiej Brytanii
 • Anglia w starożytności bywała nazywana ‘ Albion’ co prawdopodobnie związane jest z faktem, iż Rzymscy najeźdźcy zobaczyli białe klify (biały po łacinie to albi) w hrabstwie Kent.
 • John Doe to polski Jan Kowalski, symboliczny ktoś lub nikt. W przypadku kobiet używamy Jane Doe
 • Stolica Anglii, leżąca nad Tamizą 60 km od morza , zawdzięcza swą nazwę ‘ Londinium’ - Rzymianom. Dziś obszar Londinium stanowi niewielki fragment londyńskiego City
 • Największymi miastami Wielkiej Brytanii są: Londyn ( 7milionów mieszkańców), Birmingham(1mln), Leeds ( 750 000), Glasgow ( 681 000) Najdłuższą rzeką jest: The Severn River( 338km) Największym jeziorem jest : Longh Neagh (w Północnej Irlandii) Najwyższym szczytem jest: Ben Nevis ( 1344m )
 • Śnieg pada bardzo rzadko w GB. Na południu Anglii często słychać opowieści typu, jak byłem młody to było tyle śniegu, iż można było bałwany lepić ;) Ten rok może być jednak wyjątkiem.
 • Południowe wybrzeże GB jest nazywane angielską rivierą, ludzie zamieszkują tam po przejściu na emeryturę ze względu na ciepły klimat i brak przemysłu ciężkiego.
 • W Walii żyje 3 miliony ludzi i 11 milionów owiec Język Walijski ( Welsh) jest najstarszym językiem w Europie. Rugby jest narodowym sportem w Walii.
 • Tylko 10 % Brytyjczyków zjada obecnie typowe brytyjskie śniadanie złożone z jajek na bekonie, większość pije dużo kawy zamiast przysłowiowej herbaty z mlekiem. Nikt z moich znajomych Anglików (osoby po studiach, właściciele firm, zwykli robotnicy) nie pija herbaty o godzinie 17. Zwracają natomiast uwagę na sposób w jaki jest parzona. Pomimo to, wielu ludzi twierdzi iż wyższa klasa średnia nadal celebruje zwyczaj picia herbaty o godzinie 5 po południu.
 • Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych dokumentów, takich jak ‘Magnacarta’ z 1215 roku które są podstawą konstytucyjną. Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest ponad prawem, jest głową Kościoła Narodowego Anglii, przywódcą Sił Zbrojnych oraz atrakcją turystyczną.
 • Pierwszy minister czyli premier jest głową rządu. Tony Blair jest pierwszym od 40 lat brytyjskim premierem który mówi biegle po francusku.
 • Dwie postacie ze świata rozrywki o międzynarodowej sławie to : James Bond i Mr.Bean ( Jaś Fasola)
 • Czarną kartą wizerunku Wielkiej Brytanii są: football hooligans ( piłkarscy huliganie)
 • Czy Polka była królową Anglii? Tak –W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – niekoronowanego króla Anglii, Szkocji,Walii i Irlandii dla wzmocnienia wpływów katolickich, w protestanckim kraju. Ale nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie, urodziła dwóch synów. Zmarła w wieku 29 lat chora na szkorbut.
 • Brytyjczycy mają ogromne poczucie humoru i lubią żartować. Przykładem humoru aternatywnego czyli takiego kiedy kobiety śmieją się z mężczyzn a nie odwrotnie ,jak zazwyczaj bywało, jest taki żart: Są dwa okresy kiedy mężczyzna nie rozumie kobiety: przed ślubem i po ślubie.
 • Modelowego angielskiego uczonego w szkołach używa tylko 4% Britów (Brytyjczyków), głównie Londyńczycy. Niektóre dialekty są bardzo trudne do zrozumienia.
 • Pomimo że mają blisko do wybrzeża z każdej strony, większość Britów nie umie pływać! Szczerze mówiąc to nie chcą pływać w morzu bo jest za zimne!
 • Anglicy nie całują się na powitanie, podają sobie ręce. Często jednak nie podają w ogóle.
 • Jeśli ktoś odpisuje na egzaminie, brytyjski student zgłasza to nauczycielowi!
 • Brytyjczycy są zdyscyplinowani i ustawiają się w kolejce do autobusu, wejście poza kolejką jest niewyobrażalne.

ADMIN: Ciekawy post, niemniej poprawiłem kilka błędów ;)


__________________

nawóz wapniowy - producent wysokiej jakosci nawozów wapniowych i srodków wapniowych poprawiajacych jakosc gleby w rolnictwie. Najlepszy dostawca wapna i nawozów rolniczych w Inowrocławiu, działający w całym województwie kujawsko-pomorskim.

Niezarejestrowany
Dlaczego w Wielkiej Brytanii są dwa krany?

Otóż od zawsze w angielskim systemie wodno-kanalizacyjnym ciepła i zimna woda dostarczane są pod różnymi ciśnieniami, co utrudnia instalowanie baterii. Podwójne krany zapobiegają chlapaniu i innym niebezpiecznym efektom.
Niektórzy uważają, że dwa krany to oszczędność. Jeśli chce się umyć ręce, trzeba najpierw zatkać zlew korkiem i dopiero nalać odpowiednią ilość wody, co chroni przed marnotrawstwem.
Wreszcie osobne kurki to już tradycja. Choć obecnie w wielu angielskich domach instaluje się baterie mieszalnikowe pod prysznicem i nad zlewem, osobne krany z ciepłą i zimną wodą są wciąż obecne nad wanną i umywalką.

Zapraszam też na mój ostatni wpis na blogu: North Face Back to Berkeley wodoodporne buty

zielony1 wrote:A dlaczego w

zielony1 wrote:
A dlaczego w Wielkiej Brytanii jeździ się po lewej stronie drogi?

Znalazłem dwa wyjasnienia tego zjawiska. Oba związane z koniami ;)
Podobno na konia wsiada się od prawej strony, więc koń musi być po lewej żeby nie trzeba było wsiadać na konia od środka ulicy i stwarzać zagrożenie dla ruchu. Drugie związane coś z atakiem, że niby koleś musiał mieć włócznię w ręcę, więc musiał być po lewej stronie ulicy. Czyli miał włócznię w prawej ręcę, a dzięki temu, że był po lewej stronie nie uderzył nikogo przypadkiem.


Chyba odwrotnie, jeżeli jechał lewą stroną i trzymał włócznię w prawej ręce to miał dogodną pozycję do ataku, tym bardziej że przeciwnik też jechał swoją lewą stroną. Nie chodzi więc o przypadkowe ugodzenie, a o celową dogodną pozycję do ataku lub obrony.

__________________

Lemon Tłumaczenia ustne
Lemon Tłumaczenia Wrocław

Krolowa Elzbieta

Elżbieta II panuje już od ponad 58 lat, co jest trzecim najlepszym wynikiem w historii brytyjskiej monarchii. Jeśli dożyje do września 2015 r., stanie się rekordzistką w długości zasiadania na tronie, wyprzedzając królową Wiktorię. Wcześniej, w 2012 r. może zostać najdłużej żyjącym brytyjskim władcą, odbierając ten tytuł Richardowi Cromwellowi, XVII-wiecznemu Lordowi Protektorowi.

Niezarejestrowany
...

Na konia wsiada się od lewej strony -.-

While all countries that have

In the past, almost everybody travelled on the left side of the road because that was the most sensible option for feudal, violent societies. Since most people are right-handed, swordsmen preferred to keep to the left in order to have their right arm nearer to an opponent and their scabbard further from him. Moreover, it reduced the chance of the scabbard (worn on the left) hitting other people.

Furthermore, a right-handed person finds it easier to mount a horse from the left side of the horse, and it would be very difficult to do otherwise if wearing a sword (which would be worn on the left). It is safer to mount and dismount towards the side of the road, rather than in the middle of traffic, so if one mounts on the left, then the horse should be ridden on the left side of the road.

A dlaczego w Wielkiej

A dlaczego w Wielkiej Brytanii jeździ się po lewej stronie drogi?

Znalazłem dwa wyjasnienia tego zjawiska. Oba związane z koniami ;)
Podobno na konia wsiada się od prawej strony, więc koń musi być po lewej żeby nie trzeba było wsiadać na konia od środka ulicy i stwarzać zagrożenie dla ruchu. Drugie związane coś z atakiem, że niby koleś musiał mieć włócznię w ręcę, więc musiał być po lewej stronie ulicy. Czyli miał włócznię w prawej ręcę, a dzięki temu, że był po lewej stronie nie uderzył nikogo przypadkiem.

Dodatkowo: - Londyn to

Dodatkowo:

- Londyn to największe miasto w Europie - ok 12 milionów mieszkańców.
- W Southampton jest 17 polskich sklepów z polską żywnością (wg mojego kolegi który sam ma sklep)
- Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie - 22.3% mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych
- Policja w Wielkiej Brytanii nie nosi broni palnej - jedynie w nagłych wypadkach. Można się kapnąć jaki rodzaj policji jedzie - samochody, gdzie głównym kolorem jest czarny są uzbrojone
- Język francuski był oficjalnym językiem w Anglii przez około 300 lat - od 1066 do 1362
- Najstarsze publiczne ZOO otwarto w Londynie w 1828 roku
- 97 % anglików posiada samochód.
- Samochody w Anglii są znacznie tańsze. Przykładowo Nissan Primera z 2003 roku najwyższa wersja kosztuje ok 3000 funtów (15000 zł), podczas gdy w Polsce dochodzi do 30000 zł