Fiszki jako skuteczna nauka słówek?

Zwolenników i przeciwników fiszek jest tak dużo, jak uczących się języków. Każdy musi znaleźć sam najlepszą metodę do nauki języka obcego. Jednym będzie to przychodzić łatwo, drugim trochę bardziej opornie. Na rynku można znaleźć wiele metod i pomocy naukowych do samodzielnej nauki języka czy ćwiczeń. Fiszki może nie zdradzają wszystkich sekretów gramatyki, ale są świetne w nauce słówek, bez których trudno stosować w praktyce konstrukcje gramatyczne.

Fiszki pomagają w dość krótkim czasie nauczyć się określonej ilości wyrazów, idiomów, czy zwrotów wraz z ich zastosowaniem. Oczywiście, najlepiej sprawdzać umiejętności językowe w praktyce, bowiem język obcy powinien być ciągle w użyciu. Do fiszek powinno się podejść jak do dodatkowego sposobu na naukę języka i przyswajania wiedzy.

Fiszki, są to małe karteczki z zapisanymi słowami, zwrotami czy idiomami w danym języku oraz ich polskimi odpowiednikami. Dzięki tej metodzie, można szybko określić znajomość danych słów czy fraz i zdecydować, które z nich należy dalej powtarzać. Nauka z fiszek jest korzystniejsza niż z zeszytu, ponieważ kiedy uczymy się danych słów w zeszycie, to uczymy się też kolejności w jakiej są zapisane. Trudniejsza jest też nauka w drugą stronę, czyli na przykład z polskiego na angielski. Fiszki można układać w różnej kolejności i nie istnieje ryzyko, że zamiast słówek i ich znaczenia, nauczymy się ich kolejności, z łatwością można też odwracać stronę z angielskiego na polski czy z polskiego na angielski.

fiszki czy są skuteczne

Na rynku można znaleźć wiele zestawów fiszek o różnym stopniu zaawansowania i różnej tematyce, jak na przykład medycyna, biznes czy prawo, można też znaleźć fiszki gramatyczne czy rozmówki. Przykładowy zestaw fiszek może być podzielony na kategorie, jak nieregularne formy różnych czasowników, kolejne to: zwroty, idiomy i przysłowia. Do każdego zwrotu czy wyrazu, mogą być dołączone przykładowe zdania. Na jednej stronie po polsku, na drugiej po angielsku. Do fiszek, dołączone jest pudełko z przegródkami. Jeśli dane wyrażenie zostaje dobrze zapamiętane, przechodzi do kolejnej przegródki, jeżeli źle, trafia z powrotem do pierwszej. Jeżeli fiszka przejdzie wszystkie przegródki, oznacza to, że dane słówko zostało dobrze zapamiętane.

Artykuł przygotowali specjaliści z http://tidd.ly/4d8e8fe3