Czytanie po angielsku ćwiczy mózg! Poznaj 5 powodów, dla których warto czytać w obcym języku

Zagraniczne książki to nie tylko drzwi do świata, sposób na poszerzenie horyzontów, ale także metoda wyjątkowo efektywnej, a przy tym całkiem przyjemnej nauki języków obcych. Co jeszcze może dać Ci czytanie książek po angielsku? I jak się za to zabrać? Sprawdźmy.


Dlaczego warto czytać książki anglojęzyczne?

Zastanawiasz się nad tym, czy warto czytać po angielsku? Tych 5 argumentów rozwieje Twoje wątpliwości. 

 

Czytając książki obcojęzyczne, ćwiczysz swój mózg

Każda nowa czynność, której się podejmujemy, zmienia nasz mózg. Weźmy przykład… żonglowania. Badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców wykazały, że pewne obszary mózgu tych osób, które przez 3 miesiące ćwiczyły żonglowanie, zwiększyły swoją objętość o 3-4%! Co więcej, mózg pozostawał w lepszej formie na długo po tym, jak badani skończyli swoją przygodę z żonglowaniem. 

Wróćmy do czytania po angielsku. Czytanie w obcym języku nie jest tak naturalne dla ludzkiego mózgu jak lektura w języku ojczystym. Innymi słowy, zmuszasz go do wysiłku intelektualnego, angażujesz go i ćwiczysz. Nabywasz nowych umiejętności, początkowo trudna czynność staje się dla Ciebie coraz łatwiejsza. Poza tym szybciej przyswajasz nowe słówka, w mig łapiesz gramatykę. I prawdopodobnie stajesz się lepszy także w innych czynnościach, których się podejmujesz. Win-win! 

 

Czytając książki po angielsku, poznajesz nowe słownictwo

Książki obcojęzyczne z Księgarni PWN to kopalnia nowych zwrotów i sformułowań. Czytając, widzisz, w jakim kontekście funkcjonują, dzięki czemu możesz domyślić się ich znaczenia. Nie ma mowy, że zabraknie Ci słów podczas rozmowy w obcym języku! 

Oczywiście, warto, abyś miał pod ręką słownik i sprawdzał, słówka, z którymi masz problem lub upewniał się co do ich wymowy. 

 

Literatura obcojęzyczna poszerza Twoje horyzonty

Im więcej czytasz, tym lepiej poznajesz dany język i tym pełniej przyswajasz kulturę danego kraju. Zaczynasz dostrzegać niuanse i drobiazgi, wczuwasz się w klimat. Dzięki temu bez problemu możesz przeglądać portale newsowe i czytać prasę, np. brytyjską. Brzmi dobrze, prawda? 

Kolejna kwestia to podróże. Czytaj, poznawaj język, powtarzaj zwroty, słówka i fragmenty dialogów, a z łatwością poradzisz sobie w obcym kraju. Dzięki dobrej znajomości języka możesz pokonwersować ze sprzedawcą owoców oraz zagaić przemiłą panią w metrze. Już tylko kilka nowych lektur po angielskich dzieli Cię od samodzielnego załatwiania spraw w urzędzie. You can do it! 

 

Dzięki książkom po angielsku uczysz się nowych rzeczy

Od momentu wydania książki do jej przetłumaczenia na inne języki może minąć trochę czasu. Dlatego, jeśli tylko chcesz być na bieżąco – bo np. interesujesz się konkretnym zagadnieniem lub Twoja praca wymaga od Ciebie, abyś ciągle aktualizował wiedzę – sięgaj po obcojęzyczne książki. To samo dotyczy badań naukowych, opracowań, raportów. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i – co istotne – wiedzieć szybciej niż inni, czytaj po angielsku (lub w innym języku, w którym ukazują się dane publikacje). 

 

Czytasz książki po angielsku? Łączysz przyjemne z pożytecznym

Umówmy się: czytanie to przyjemność sama w sobie, niezależnie od tego, w jakim języku to robisz. Poznajesz bohaterów i śledzisz ich historie, zachwycasz się opisami przyrody albo zaskakującymi twistami akcji. A przy okazji uczysz się nowego języka. Jeśli chcesz spędzać czas w sposób jednocześnie przyjemny, jak i pożyteczny, wybieraj wciągające książki: popularnonaukowe albo romanse, kryminały lub poradniki – co tylko lubisz. Jeśli się wciągniesz, nawet nie zauważysz, że się uczysz – będziesz pochłaniać stronę za stroną. Przykładami pozycji, od których na pewno się nie oderwiesz, są: “Normal People”, “21 Lessons for the 21st Century”, “Dune”, “Factfulness” i wiele, wiele innych. 

 

Jak zacząć czytać książki po angielsku? 

Wiesz już, dlaczego warto czytać książki po angielsku. Pięć podanych przez nas argumentów wcale nie wyczerpuje długiej listy zalet. Dowiedz się jeszcze, JAK czytać książki zagraniczne, aby osiągnąć rezultaty, jakich oczekujesz. 

 

Po pierwsze, planuj czytanie książek po angielsku

Postanowiłeś czytać (więcej) po angielsku? Jeśli powiedziałeś “A”, powiedz też “B” – bądź konsekwentny. Możesz użyć nawykownika, czyli narzędzia do budowania nawyków. Nawykownik to nic innego, jak prosty kalendarz, w którym w poszczególnych kratkach zaznaczasz postęp prac. Jeśli danego dnia czytałeś po angielsku np. 15 minut, możesz odznaczyć okienko. Gwarantujemy, że po miesiącu będziesz odczuwać ogromną satysfakcję. 

Pamiętaj jedynie, aby nie narzucać sobie nierealistycznych celów. Jedna książka na tydzień i to po angielsku – to zdecydowanie za dużo na start. Liczą się małe kroki – to dzięki nim zbudujesz nawyk, a przy tym się nie zniechęcisz. 

 

Po drugie, dostosuj książki obcojęzyczne do swojego poziomu

To oczywiste, że trzeba ciągle się doskonalić, jeśli jednak postawisz przed sobą zbyt ambitne zadanie, prawdopodobnie szybko zrezygnujesz. Dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem obcym? Czytanie książek science-fiction w oryginale raczej nie wchodzi w grę. Dobrym rozwiązaniem są za to publikacje dla dzieci, które operują prostym słownictwem i nieskomplikowanymi zdaniami. 

 

Po trzecie, wykorzystuj mnemotechniki 

Jeżeli chcesz nauczyć się języka z książek, zakreślaj, wypisuj, rysuj i sprawdzaj. Warto, abyś kupował książki na własność i po prostu nanosił na nie notatki. Twórz drzewka i diagramy, buduj połączenia pomiędzy wyrazami, uwieczniaj skojarzenia. Ułatwi Ci to zapamiętywanie. 

Czytanie zagranicznych książek to jedna z najlepszych metod nauki języka. Oprócz tego możesz słuchać audiobooków i podcastów oraz oglądać filmy i seriale po angielsku. Taki „zmasowany atak” sprawi, że wyjątkowo szybko zauważysz postępy.