Recent comments

 • Reply to: ZWROTY GRZECZNOŚCIOWE   1 week 2 days ago

  Zwyczaj pisania kartek z życzeniami już dawno minął. Teraz robią to conajwyżej nieliczne osoby, najczęściej ze starszych roczników. Życzenia, jeśli w ogóle się wysyła, to poprzez messengera czy maila. Takie czasy.

  Warto jednak pamiętać, że w Wielkiej Brytanii tradycja składania życzeń jest wciąż żywa. Nie są to rozbudowane życzenia, zazwyczaj jest to podstawowa wersja, czyli Merry Christmas, Happy Holidays, Happy Birthday to you, itd. Raczej nikt nie bawi się w skomplikowane zwroty. Za to możemy to usłyszeć od każdego. Od kolegi z pracy, szefa, kasjerki, pani z pieskiem na spacerze, itd

  W ogóle zdaje mi się, że społeczeństwo anglojęzyczne jest uprzejme i milsze niż Polacy. Częściej się usmiechają, pytają o zdrowie. Może i my się nabijamy, że to nieszczere i nikt tak naprawdę nie chce wiedzieć czy u nas wszystko ok, ale tworzy to aurę uprzejmości i jest lepiej odbierane niż gbury i ponuraki z Polski, którzy tylko i wyłącznie narzekają.

  Tak więc, dalej w kontekście życzeń po angielsku, życzę Wam miłego dnia i udanego weekendu

  Have a nice day, guys!

 • Reply to: Past Continuous   1 week 3 days ago

  ciekawy wrote:
  Czemu w 15 jak jest ,,The telephone rang when we were watching TV." to nie ma "was ranging" jeżeli to contiuous ??

 • Reply to: Jak napisać list formalny po angielsku   1 week 4 days ago

  Podczas pisania oficjalnego listu należy pamiętać o następujących kwestiach:
  List powinien zawsze zaczynać się od adresu nadawcy w lewym górnym rogu. Czasami adres jest również umieszczony po prawej stronie.
  Po adresie nadawcy znajduje się data po lewej stronie lub po prawej stronie.
  Następnie wpisuje się nazwę, tytuł i adres odbiorcy.
  Następnym krokiem jest dołączenie odpowiedniego pozdrowienia, takiego jak Dear Sir.
  Po powitaniu następuje temat, w którym należy krótko określić cel listu.
  List powinien składać się z wprowadzenia, treści i konkluzji.
  Na zakończenie listu należy umieścić odpowiednie uzupełnienie, takie jak: Yours faithfully, Yours sincerely czy Regards.

 • Reply to: Jak pisać nieformalne listy po angielsku   1 week 5 days ago

  Pisanie listów, czy to formalnych, czy nie, to relikt przeszłości. Nikt już nie pisze w taki sposób, zresztą zapytajcie znajomych kiedy ostatnio dostali albo napisali list do kogoś. Teraz pisze się na messengerze albo whatsappie, a nie listy. Tego typu ćwiczeniai przykłady listów nieformalnych potrzebne są tylko aby zdać jakiś egzamin, np maturę z angielskiego. Ale w życiu to nikomu, do niczego się nie przyda.

  Jedyne sensowne zastosowanie jakie widzę, to pisanie maili. To się akurat zdarza, i faktycznie większość rad ma zastosowanie, poza adresem nadawcy. Z logicznych powodów - tego się nie robi, bo przecież każdy widzi z jakiego maila to przyszło i klika po prostu reply to. Sam też miałem właśnie ma maturze, nie napisanie listu nieoficjalnego, ale napisanie maila do kolegi z jakąś tam informacją.

 • Reply to: Silent Letters - nieme litery   1 week 5 days ago

  Reguły czytania w języku angielskim to pierwsza rzecz jaka powinna być nauczana na lekcjach języka angielskiego. Każdy tylko skupia się na testach z języka angielskiego czy po prostu na nauce gramatyki angielskiej, a później się okazuje, że jak ktoś ma coś powiedzieć, to jest duży problem. Szczególnie, że wymowa angielska nie jest łatwa, i jest wiele reguł, których warto się nauczyć. Chociażby wspomniane tutaj kiedy nieme h, czy generalnie kiedy nieme litery w angielskim.

  Dzięki wiedzy kiedy litery są nieme w angielskim nasza wymowa jest znacznie łatwiejsza do zrozumienia Anglikom, brzmimi bardziej naturalnie.