Michael Jackson - Billie Jean

michael jackson Billie Jean

 

Tekst piosenki:

She was more like a beauty queen from a movie scene.

I said don´t mind, but what do you mean I am the one who will dance on the floor in the round?

She said I am the one who will dance on the floor in the round.

She told me her name was Billie Jean as she caused a scene. Then every head turned with eyes that dreamed of being the one, who will dance on the floor in the round.

People always told me, be careful of what you do. And don´t go around break in young girls´hearts. And mother always told me be careful of who you love. And be careful of what you do, cause the lie becomes the truth.

Hey! Billie Jean is not my lover. She´s just a girl who claims that I am the one but the kid is not my son.

She says I am the one but the kid is not my son.

For forty days and for forty nights law was on her side. But who can stand when she´s in demand her schemes and plans, ´cause we danced on the floor in the round. So take my strong advice just remember to always think twice.

She told my baby we danced till three, and she looked at me, then showed a photo. My baby cried. His eyes were like mine. Can we dance on the floor in the round?

People always told me, be careful of what you do. And don´t go around break in young girls´hearts. But you came and stood right by me just a smell of sweet perfume. This happened much too soon. She called me to her room.

Hey! Billie Jean is not my lover. She is just a girl who claims that I am the one but the kid is not my son. Billie Jean is not my lover. She is just a girl who claims that I am the one but the kid is not my son. She says I am the one but the kid is not my son.

Tłumaczenie:

Ona była więcej niż królowa piękności ze sceny w filmie.

Powiedziałem: "Nie szkodzi, ale co masz na myśli sądząc, że ja jestem tym jednym, który będzie tańczył na parkiecie na okrągło?".

Powiedziała, że jestem tym jednym, który będzie tańczył na parkiecie na okrągło.

Powiedziała, że na imię ma Billie Jean i spowodowała scenę. Wtedy wszystkie głowy odwróciły się a a ich oczy marzyły o tym, że być tym jednym, który będzie tańczył na parkiecie na okrągło.

Ludzie zawsze mówili mi, żebym uważała na to co robię i nie kręcił się łamiąc serca młodym dziewczyną. A mama zawsze powtarzała mi, żebym uważał, kogo kocham i uważał, co robię bo kłamstwo staje się prawdą.

Billie Jean nie jest moją kochanką, jest tylko dziewczyną, która uważa mnie za tego jedynego, ale to (w domyśle: jej) dziecko nie jest moim synem.

Ona mówi, że jestem tym jedynym, ale to dziecko nie jest moim synem!

Przez 40 dni i 40 nocy prawo było po jej stronie. Ale kto mógłby znieść, kiedy ona potrzebuje swoich intryg i planów. Ponieważ my tańczymy na parkiecie na okrągło, tak więc skorzystaj z mojej rady i pamiętaj, zawsze przemyśl to dwa razy! (Przemyśl 2 razy)

Powiedziała: "Moje kochanie, tańczymy do 3". Spojrzała na mnie i pokazała zdjęcie.

Moje dziecko zapłakało. Jego oczy były jak moje. Możemy tańczyć na parkiecie na ogłagło?

 

Ludzie zawsze mówili mi, żebym uważał na to, co robię. I nie łamał młodym dziewczynom serc. Ale ty przyszłaś i stanełąś koło mnie, tylko zapach słodkich perfum. To stało się o wiele za szybko. Zawołała mnie do swojego pokoju.

Hej! Billie Jean nie jest moją kochanką, jest tylko dziewczyną, która uważa mnie za tego jedynego, ale to (w domyśle: jej) dziecko nie jest moim synem. Ona mówi, że jestem tym jedynym, ale to dziecko nie jest moim synem! To dziecko nie jest moim synem!


Comments

I like learnig English by

I like learnig English by listening music. And this Michael Jackson's song is great. Thanks for translation

Hej jest to najlepsza droga

Hej jest to najlepsza droga do nauki angielskiego,ogromnie sie ciesze ze cos takiego jest i oby wiecej taki stronek,a przede wszystkim tekstow z muzyka -tlumaczonych  pozdrawiam