Angielski online z Native Speakerem dla dzieci i młodzieży - kiedy zacząć?

Zajęcia w języku angielskim organizowane są już w przedszkolach, w najmłodszych grupach. Wielu rodziców ma obawy, czy to nie nazbyt wcześnie, jeżeli chodzi o język angielski. Trzeba wiedzieć, że im wcześniej dziecko zacznie się uczyć, tym bardziej wyjdzie mu to na korzyść.

Nauka języka angielskiego od podstaw

Często można usłyszeć takie powiedzenie: „Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. Trzeba przyznać, że nie ma w tym ani odrobiny kłamstwa. Indywidualne lekcje angielskiego online lub w formie stacjonarnej, będą tak naprawdę dobrym wstępem do dobrej przyszłości dziecka.

Wielu specjalistów przyznaje, że nauka języka obcego (nie tylko angielskiego) może rozpocząć się już przed trzecim rokiem życia. Takie zachowanie może pomóc w tym, aby dziecko było w przyszłości dwujęzyczne (nie tylko w tych przypadkach, kiedy rodzice pochodzą z innych krajów). Chociaż, spotkać się można również z takimi opiniami, że nauka języka obcego powinna rozpocząć się dopiero wtedy, kiedy maluch potrafi swobodnie komunikować się w języku ojczystym.

Język angielski w formie zabawy

Wielu rodziców na pewno sięga pamięcią do tego, jak sami uczyli się angielskiego. Nauczycielka goniła za to, aby wszystkie reguły gramatyczne zostały zapamiętane, odmiana przez przypadki, poszczególne słówka i wiele więcej. Dzisiaj nauka angielskiego odbywa się w zupełnie inny sposób. Całość organizowana jest w formie zabawy. W szczególności, jeżeli mowa jest o młodszych dzieciach.

Czytanie książeczek, oglądanie bajek, gry planszowe - to wszystko po angielsku. Dzięki temu dzieci są w stanie pojąć zdecydowanie więcej, niż bywa to w przypadku żmudnych podręczników, które nikomu nie przywodzą na myśl miłych wspomnień.

Angielski online z native speakerem - czy warto?

Do wyboru są różne formy zajęć, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Zajęcia grupowe w szkołach językowych, spotkania z native speakerem 1:1 - jest tego sporo. Szereg zajęć oferuje Szkoła Angielskiego TalkBack.

To m.in. ta szkoła wskazuje na to, ile native speaker jest w stanie wnieść, jeżeli chodzi o edukację małych dzieci. Dlaczego jest to tak ważne?

Chociażby z tego względu, że native speaker daje gwarancję autentyczności, jeżeli chodzi o znajomość języka angielskiego. W szczególności, jeżeli mowa jest o akcencie takiej osoby. Uczniowie, którzy chodzą na takie zajęcia językowe mają okazję dowiedzieć się tak naprawdę z pierwszej ręki, jak wygląda tradycja i kultura w krajach anglojęzycznych. Tym bardziej że nie wszystko przecież opisane jest w przewodnikach i książkach, jakie dostępne są dla wszystkich.

Spotkanie z native speaker - kiedy?

Czy od razu warto doprowadzić do nauki języka angielskiego z native speakerem? Czy lepiej wybrać zajęcia grupowe na sam początek? Odpowiedzi na to pytanie udzielić może Rachel Leah Morawiec, Native Speaker, właścicielka szkoły języka angielskiego TalkBack, która powiedziała, że "otrzymuję bardzo dużo zapytań od rodziców, którzy chcą, aby ich pociechy miały angielski z native speakerem. Jednym z głównych pytań jest, jaki wiek do rozpoczęcia takich zajęć jest odpowiedni. Zawsze rekomenduję, aby dziecko rozpoczynało zajęcia z native speakerem, kiedy zna już podstawy języka angielskiego. Wtedy nauka jest najbardziej efektywna. Czyli realnie mówimy o wieku +10 lat". Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy jego dziecko jest gotowe na takie spotkania, może umówić się na bezpłatną lekcję próbną. Pozwoli to przekonać się, która decyzja będzie najkorzystniejsza dla dziecka.

Zajęcia z native speakerami a bariera językowa

Native speakerzy mają to do siebie, że pomagają pokonać barierę językową. Może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale nawet Ci najbardziej utalentowani słuchacze, którzy posiadają wyższe wykształcenie, często “zacinają się” w sobie, jeżeli już faktycznie mają rozmawiać z kimś po angielsku. Dlaczego? Ponieważ ich pewność siebie jest znikoma. Zajęcia odbywają się w gronie znajomych osób, gdzie człowiek nie boi otworzyć się ust. Gorzej jest jednak już na ulicy, gdzie ma się do czynienia z osobami, których się nie zna. Native speaker pomoże zbudować pewność siebie, dzięki czemu na ulicy - nawet w obcym kraju - będzie można swobodnie przeprowadzić rozmowę w języku angielskim.

Z jakiego poziomu można wystartować?

Nie można zapomnieć o tym, że w ofercie wielu szkół znaleźć można zajęcia np. business english dla osób dorosłych. To oferta dla tych, którzy z językiem obcym nie raz i nie dwa już miały do czynienia. Jednak naukę angielskiego można rozpocząć z dowolnego miejsca. Nawet, jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie mówił w tym języku i nic tak naprawdę nie rozumie. Również, jeżeli mowa o osobach dorosłych. W dawnych czasach nie przykładało się tak mocnej uwagi do tego, aby nauczyć się angielskiego. To jednak nie znaczy, że zaległości nie można nadrobić. Takie zajęcia online, stacjonarne z native speakerem pozwolą na to, aby płynnie mówić po angielsku - co przydać się może nie tylko w życiu zawodowym, ale także w życiu prywatnym.