Pomoce dydaktyczne dla nauczycieli - jak wykorzystać bon dla nauczycieli?

W nowym roku szkolnym nauczyciele mogą skorzystać z ciekawej oferty ustawodawcy. Wszyscy pedagodzy, wychowawcy i nauczyciele pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku mogą otrzymać bon w wysokości 2500 złotych na zakup laptopa. Bon można zrealizować przez Internet w jednym z punktów wpisanych na listę resortu cyfryzacji. Jaki sprzęt warto kupić jako pomoc dydaktyczną? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

bon dla nauczycieli

Kiedy nauczyciele dostaną bon na elektroniczne pomoce dydaktyczne?

Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli weszła w życie 7 lipca 2023 roku. Dzięki niej nauczyciele z publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i średnich uzyskają bon na zakup laptopa. Minister odpowiedzialny za sprawy informatyzacji ma kolejność i konkretnych uprawnionych, biorąc pod uwagę typ szkoły i wykładany przedmiot. Pomoce naukowe, które dotąd były poza zasięgiem możliwości finansowych nauczycieli, mają stać się ogólnodostępne. Jaki komputer osobisty będzie można kupić za rządowy bon?

Pomoce dydaktyczne dla nauczycieli - wymagania względem laptopów

Ustawa stawia wobec wybieranych przez nauczycieli laptopów konkretne wymagania. Laptop lub laptop przeglądarkowy musi więc posiadać:

  • pamięć masową na dysku SSD min. 128 GB
  • pamięć RAM min. 8 GB
  • minimum dwa złącza komunikacyjne, w tym jedno umożliwiające podłączenie wideo
  • WiFi i Bluetooth co najmniej w wersji 5
  • ekran o średnicy minimum 13 cali o rozdzielczości co najmniej FHD
  • zainstalowane/udostępniane programy: przeglądarka internetowa, edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny, edytor wideo i aplikacja do tworzenia grafiki
  • 64-bitowy polskojęzyczny system operacyjny

Nietrudno się zorientować, że większość współcześnie dostępnych laptopów spełnia te wymagania. To minimalne wymagania, które umożliwią nauczycielowi sprawne korzystanie z pomocy dydaktycznych na lekcjach i pracę w domu. Okres gwarancji na taki służbowy laptop został określony przez ustawodawcę jako minimum 36 miesięcy. Sprzęt spełniający wszelkie wymagania znajdziesz więc w punktach oferujących nowe laptopy.

Niezawodne pomoce edukacyjne - który laptop wybrać?

Najważniejszą kwestią w pracy w szkole jest wydajność. Nie chodzi tu o samych nauczycieli, ale o laptopy, które każdego dnia będą musiały sprostać różnym wyzwaniom. Moderowanie lekcji online, prowadzenie prezentacji multimedialnych, zapis niezliczonych dokumentów i źródeł, tworzenie i edycja dokumentów oraz przeglądanie sieci wymagają laptopa z mocnym procesorem. W ofercie sklepu internetowego warto szukać laptopów o modelu z co najmniej 8 rdzeniami i taktowaniu na poziomie powyżej 2,5 gigaherca. Jako pomoc edukacyjna sprawdzi się m.in. laptop Lenovo IdeaPad 3 z wydłużonym czasem pracy na baterii i 10-rdzeniowym procesorem. W korzystnych cenach są także laptopy MSI Modern 15 czy laptop Dell Inspiron 3530 - 8836, jednak do nich ostatnie kilkaset złotych trzeba dopłacić z własnej kieszeni.

Materiały dydaktyczne pod ręką

Jeśli lubisz mieć pod ręką wszystkie lekcje, prezentacje i pomoce dydaktyczne w postaci np. aplikacji edukacyjnych, warto znaleźć laptop o sporej pamięci. Laptop Lenovo IdeaPad 3 5ALC6 o 512 GB pamięci na dysku SSD pomieści wszystkie akcesoria do nauki i dokumentację wielu klas. To lekki i poręczny sprzęt o wadze jedynie 1,65 kg można zabrać ze sobą wszędzie w torbie czy w plecaku. Duży dysk SSD zapewnia także szybsze ładowanie plików i programów, dzięki czemu dzieci nie zdążą się znudzić czy zniecierpliwić. Bon na laptop dla nauczyciela w wysokości 2500 złotych warto zrealizować, mając na uwadze także solidność konstrukcji i pojemność akumulatora.