Nauka angielskiego - raz a dobrze!

Badanie English Proficiency Index wykazało, że Polacy są w ścisłej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o znajomość języka angielskiego. Mieszkańcy kraju nad Wisłą posługują się językiem Szekspira w stopniu bardziej zaawansowanym niż chociażby mieszkańcy Belgii czy Szwajcarii!

Znajomość angielskiego

Czy takie wyniki są zaskoczeniem? Chyba nie, ponieważ warto pamiętać, że język angielski stał się obowiązkowym przedmiotem nauczania we wszystkich szkołach nad Wisłą tuż po upadku PRL-u. Mowa Szekspira wyparła wtedy niemal całkowicie język rosyjski, stając się dominującym językiem obcym nauczanym w szkołach w całym kraju. Hegemonia angielskiego trwa nadal, lecz warto wspomnieć o tym, że statystyki to jedno, a rzeczywiste umiejętności językowe to zupełnie inna kwestia.

Program nauczania języków obcych w szkołach powszechnych jest bowiem na tyle wąski, że pomimo doskonałej znajomości prawił gramatyki, Polacy często nie radzą sobie z bardziej praktycznymi zastosowaniami języka. Czy można cokolwiek z tym zrobić? Jeszcze całkiem niedawno dosyć powszechne było przekonanie o tym, że Polacy faktycznie znają Present Perfect i inne zawiłości angielskiej gramatyki lepiej niż Brytyjczycy czy Amerykanie, to nie byli w stanie poprawnie zamówić hamburgera lub piwa w barze! Ta sytuacja nieco się oczywiście zmieniła ze względu na masową emigrację na Wyspy, lecz wciąż dla wielu Polaków używanie angielskiego w praktyce stanowi problem.

Jak temu zaradzić?


W przypadku każdego języka praktyka czyni mistrza. Język obcy ma bowiem to do siebie, że aby rzeczywiście móc płynnie się nim posługiwać, należy używać go możliwie często.  W przypadku angielskiego może się to wydawać bardzo proste - jest to język bardzo powszechnie używany w Polsce. Aby się o tym przekonać, wystarczy udać się do dowolnego supermarketu i przeczytać opisy produktów na opakowaniach - na 99%, każdy z nich posiadał będzie opis po angielsku. Dodatkowo, język angielski towarzyszy Polakom na każdym kroku - włączenie dowolnej stacji radiowej skutkuje tym, że słuchacz niemalże przez cały czas zmuszony jest do słuchania piosenek w języku Szekspira właśnie! Co ciekawe, często polscy wykonawcy również decydują się na wykonywanie utworów po angielsku.

Mogłoby się zatem wydawać, że skoro Polak otoczony jest przez język angielski niemalże cały czas, to znajomość zwrotów czy słówek nie powinna stanowić problemu. To, niestety, tylko złudzenie - teoria to jedno, a umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce to już zupełnie co innego! Problem polega bowiem na tym, że aby rzeczywiście płynnie nauczyć się języka, należy robić to pod okiem dobrego nauczyciela. Gdzie takiego znaleźć?

Kurs angielskiego - jaki wybrać?


Liczba propozycji kursów angielskiego w Poznaniu oraz innych miastach jest ogromna. Niestety, wybór nie jest wcale taki prosty, ponieważ z poziomem bywa różnie. Poniżej prezentujemy kilka porad, które pomogą w wyborze najlepszej szkoły angielskiego

Po pierwsze, warto wybierać ofertę szkoły, w której przynajmniej część zajęć prowadzona jest przez native speakera, czyli rodowitego użytkownika języka angielskiego. Niezależnie od tego, czy jest to Amerykanin, Brytyjka czy może osoba z Nowej Zelandii, liczy się pochodzenie. Dlaczego to takie ważne? Uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez taką osobę pozwoli na znacznie lepsze poznanie języka w krótkim czasie. Ot, choćby kwestia akcentu. Praktycznie żaden polski lektor nie będzie w stanie osiągnąć tak naturalnie brzmiącego akcentu, jak to ma miejsce w przypadku native speakers. Tak to już jest - akcent obcokrajowca w języku polskim również dla nas często brzmi śmiesznie. Z tego powodu, uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez rodowitego użytkownika angielskiego umożliwi naukę prawidłowego akcentu i zbliżenie się do perfekcyjnej wymowy.

Kolejna kwestia to słownictwo. Zasób słów i znajomość kontekstu ich użycia to umiejętności, jakie posiadają głównie native speakers - często są to rzeczy, których nie da się wyuczyć bez wieloletniego pobytu za granicą! Choćby z tego powodu warto postawić na kursy prowadzone przez takich lektorów.

Wybierając szkołę językową należy również postawić na propozycję dopasowaną do swoich rzeczywistych potrzeb. Przykładowo, jeżeli komuś zależy na pozytywnej ocenie z egzaminu certyfikującego znajomość angielskiego, warto wybrać kurs przygotowujący do takiego testu. A jeżeli osoba ucząca się języka angielskiego chce poznać zawiłości biznesowego angielskiego, wybór kursu stawiającego na rozwój takich umiejętności jest jedynym logicznym rozwiązaniem.

I jeszcze jedna kwestia - warto upewnić się co do rzeczywistych kompetencji lektorów pracujących w danej szkole. Takich informacji powinny udzielić osoby pracujące w sekretariacie - im wyższe kwalifikacje, tym lepiej!

Artykuł powstał przy współpracy ze szkołą językową Speak Up Poznań. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nauki języka angielskiego w zindywidualizowanych kursach. Więcej szczegółów na stronie https://speak-up.pl/pl/szkoly-angielskiego/poznan.