Lany poniedziałek w Wielkiej Brytanii

1 post / 0 new
Niezarejestrowany
Lany poniedziałek w Wielkiej Brytanii

Lany poniedziałek to dość specyficzny dzień. W Polsce istnieje zwyczaj polewania się wodą (co jak jest minus 5 za oknem, prowadzi do zapalenia płuc ;). Jak wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii? Czy tam również oblewa się wodą?

Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy, czyli tak zwanym Bank Holiday. Tego dnia jednak nikt nie oblewa się wodą. Oczywiście nie znaczy to, że wszyscy siedzą przed telewizorem i zjadają czekoladowe jajka. Niektórzy wciąż kultywują swoje tradycje, które są równie dziwne, jak nasze powoli zanikające lanie wodą.

Jednym ze zwyczajów jest zabawa o nazwie egg rolling, która polega na tym, że zawodnicy toczą ugotowane twardo jaja. Wygrywa ta osoba, której uda się dotoczyć jajko do mety bez strat. Oczywiście, w zależności od regionu, zasady mogą się odrobinę różnić, ale ogólna zasada pozostaje ta sama.

Ponieważ Easter Monday jest dniem wolnym od pracy, bardzo często organizuje się tego dnia wszelakiego rodzaju festyny, imprezy czy wystawy.

Nie brakuje innych dziwny zwyczajów. Np. w mieście Biddenden (hrabstwo Kent) rozdaje się ciasto, na którym widnieje wizerunek dwóch bliźniąt. Ma to upamiętaniać dzień narodzin syjamskich bliźniąt z 1100 roku, które przeżyły razem 34 lata. Założyły one organizację charytatywną o nazwie The Biddenden Dole, która to właśnie po dziś dzień organizuje akcję rozdawania ciasta.

Spotkaliśmy się też ze wzmianką o różnych wersjach biegu z jajkiem, gdzie zamiast niego używa się np. worków z węglem, czy beczek z piwem. Jedno jest jednak pewne, nikt nie leje się tam tego dnia wodą (chyba że w polskiej dzielnicy ;)