8 sposobów nauki języka angielskiego bez wyjeżdżania z Polski

Nie musisz przeprowadzać się do deszczowej Anglii, żeby nauczyć się języka angielskiego. Przy odrobinie wyobraźni, języka angielskiego możesz nauczyć się bez potrzeby wyjeżdżania z Polski!

 

Otocz się językiem angielskim

 

I znowu niekoniecznie oznaczać to musi wyjazd do USA. Spróbuj wpleść język angielski w swoje codzienne życie. Na przykład rób sobie po angielsku listę zakupów, słuchaj radia czy telewizji po angielsku. Słuchaj jak najwięcej żywego języka angielskiego. W drodze do pracy możesz posłuchać angielskich audiobooków czy podcastów.

Nie przejmuj się jeśli nie rozumiesz – dziecko przez pierwsze miesiące też tylko słucha, po czym nagle okazuje się, że rozumie i mówi. Tak działa nasz mózg. Otocz się językiem angielskim, by zrozumiał jak ważne jest to dla Ciebie. Niech myśli, że jesteś już za granicą!

Znajdź sobie partnerów do nauki języka angielskiego

Prawdopodobnie również w Twoim mieście mieszkają jacyś obcokrajowcy, z którymi można dogadać się po angielsku. Pewnie też nie mają tu zbyt wielu przyjaciół, więc chętnie od czas do czasu się by do kogoś odezwali. Nie muszą to być nawet Anglicy – ważne tylko, żeby mówili po angielsku i prawdopodobnie łatwiej będzie Ci ich zrozumieć.

A jeśli mieszkasz na krańcu świata, gdzie obcokrajowcy się nie zapuszczają? Czy tam tez można uczyć się języka angielskiego bez wyjeżdżania z Polski? Oczywiście! Na pewno któryś z Twoich znajomych też uczy się języka angielskiego. Dogadacie się, że kilka raz w tygodniu będziecie rozmawiać ze sobą po angielsku. Umówcie się, że na przykład piątkowe plotki przy kawie czy wyjście na piwo będzie po angielsku! W ten sposób będziecie się wzajemnie motywować do dalszej nauki, może nawet pojawi się odrobina zdrowej rywalizacji, kto nauczy się lepiej angielskiego bez wyjeżdżania z Polski!

Używaj żywego języka

Sama nauka z podręcznika może być trochę nużąca. Po za tym podręczniki torturują uczniów gramatyką, której wcale nam tak wiele nie potrzeba. Dziecko uczy się języka nie zastanawiając się nad tym, co to partykuła i orzeczenie – a z czasem zostaje poetą! Spróbuj poczytać prawdziwe teksty – w dobie internetu znalezienie dobrej jakości artykułów nie stanowi żadnego problemu. Możesz na przykład wejść na stronę angielskiej gazety The Telegraph, za darmo można czytać tam pisane w miarę przystępnym językiem teksty. Nauka języka angielskiego bez wyjeżdżania z Polski to może być tez oglądanie filmów z napisami a nie dubbingiem, słuchanie brytyjskiego radia czy telewizji. W XXI wieku to wszystko jest w zasięgu ręki!

 

Stawiaj sobie realistyczne cele

 

Jeśli ktoś obiecuje Ci fantastyczny kurs, dzięki któremu w dwa tygodnie nauczysz się mówić po angielsku, to nie daj się nabić w balona! Nauka wymaga czasu i do tego najważniejsze jest trzymanie właściwej motywacji do nauki języka angielskiego.

Zadaj sobie pytanie, dlaczego w ogóle chcesz się uczyć? Dzięki językowi angielskiemu możesz więcej zarabiać, polepszysz zdrowie, a świat stanie przed Tobą otworem. Nie zapominaj jednak o krótkofalowych sukcesach – nie porównuj się do native speakera, ale siebie sprzed  pół roku i ciesz się swoimi postępami. Nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku. Rób dalej co robisz, po prostu wpleć w swój dzień kilka czy kilkanaście minut na naukę. W ten sposób bez wątpienia nauczysz się języka angielskiego bez wyjeżdżania z Polski!

Znajdź taki sposób nauki języka angielskiego, jaki sprawia Ci frajdę

Lubisz śpiewać? Śpiewaj piosenki po angielsku? Lubisz oglądać filmy? Zwolnij lektora i ogląda tylko oryginalne wersje z napisami (i to najlepiej angielskimi!). Jesteś wzrokowcem, przyklejaj sobie całe frazy (nie pojedyncze słówka!) na kolorowych karteczkach w domu.  A może lubisz grać? Graj w gry po angielsku, zarówno te planszowe jak i komputerowe.

Zainteresuj się anglosaską kulturą

Badania naukowe pokazują, że jeśli nie interesujemy się kulturą kraju, którego język staramy się nauczyć  to mamy tzw. instrumentalną motywację do nauki języka angielskiego. Oznacza to, że mamy dużo mniejsze szanse na to, by porządnie nauczyć się tego języka. Nauka języka angielskiego to nie tylko słówka i gramatyka. Chodzi o to, by zrozumieć ludzi, którzy nie tylko inaczej mówią, ale też w inny sposób się zachowują i myślą.

 

Zapisz się na stacjonarny kurs języka angielskiego

Regularne lekcje z dobrym lektorem  w szkole językowej dają świetne efekty, ponieważ nadają naszej nauce element dyscypliny – o tej porze dnia i tygodnia idziemy na zajęcia, bo przecież w końcu za nie zapłaciliśmy! Jest to też świetna okazja by poznać nowych ludzi. Co ciekawe, badania pokazują, że często gęsto uczniowie więcej uczą się od siebie nawzajem niż od nauczyciela!

Natomiast jeśli masz napięty grafik na to nie pozwala, jest zawsze możliwość uczyć się języka angielskiego przez internet. Możesz umówić się na lekcje z Anglikiem czy Amerykaninem bez wyjeżdżania z Polski.

Natomiast na pewno nie będzie to rozwiązanie tanie. Angażowanie człowieka zawsze wiąże się z większym kosztem niż możliwości, które dają nam nowoczesne technologie, takie jak nauka języka angielskiego na kursach online.

 

Zapisz się na kurs języka angielskiego online

 

Kursy języka angielskiego online dają całkowitą wolność w kwestii tego kiedy chcesz się uczyć. Możesz nawet w środku nocy uczyć się języka angielskiego w kapciach i piżamie, nie wchodząc nawet z domu. Jest mnóstwo ciekawych stron do darmowej nauki języka angielskiego, gdzie poczytać można o gramatyce czy innych przygodach z językiem angielskim.

Oprócz tego znaleźć można liczne płatne kursy języka angielskiego online, o lepszym lub gorszym stosunku ceny do wartości.

To niesamowite jak internet i nowoczesne technologie otwierają przed nami tak wiele różnych i interesujących możliwości nauki języka angielskiego nie tylko bez wyjeżdżania z Polski, ale nawet bez wychodzenia z domu!

 

dr Grzegorz Kuśnierz

Kurs języka angielskiego online Speakingo www.speakingo.pl